Batılılar Türkiye’yi Çöplük Olarak mı Görüyor? Nüfusuna Göre En Çok Askeri Harcama Yapan Ülke!

Nüfusuna göre dünyada en çok savunmaya bütçe ayıra ülkenin başında Yunanistan gelmektedir. Yunanistan var gücüyle silahlanmaktadır. Bunun nedeni ise Türkiye’dir. Çünkü Yunanistan kurulduğu andan itibaren Türkiye’den toprak kopararak genişlemiştir. Türkiye’nin seveni olmadığı için Türkiye haklı bile olsa her zaman masada kaybetmiş ve diğer devletler Yunanistan’ın tarafında olmuştur.

Olası bir Türk-Yunan savaşını hayal olarak görenler tarihten ders çıkarmayanlardır. Arkasına batının yüzde yüz desteğini alan Yunanistan Türkiye’ye saldırmaktan asla çekinmez. Saldırmasa bile Türkiye’nin kendisine saldırmasını sağlar ve bunu bahane ederek yine batının desteğini alır. Gerçi saldıran kim olursa olsun batı yine Yunanistan’ın tarafını tutacaktır.

Türkiye’yi çok daha zor günler beklemektedir çünkü olası bir Türk-Yunan savaşında Türkiye ekonomisinin iyice beli bükülecektir. Türkiye’ye zaten açıktan ve gizliden ambargo uygulayan ülkeler, Türkiye’nin parçalanması için elinden geleni yapacaktır. Avrupa Birliği enerji ve gıda krizi ile karşı karşıyadır. Ancak Akdeniz’deki kaynaklar ise enerji açısından Avrupa’nın umudu olacaktır. Bu enerji kaynaklarının da büyük bölümü Türkiye’ye aittir fakat kaynaklar için Yunanistan hak iddia etmektedir ve tarihte eşi benzeri olmamış bir şekilde Türkiye dibindeki adaları hesaba katarak kendi deniz yetki alanını çizmektedir. Bunun dünyada eşi benzeri yoktur. Daha önce bu meseleden dolayı Fransa ve İngiltere arasında bir tartışma yaşanmıştır. Fransızlar adaların bu kadar kıta sahanlığı olmaz diyerek mahkemeye gitti ve mahkemeden haklı çıktı. Ancak şimdi Fransızlar Yunan tezlerini destekleyerek resmen iki yüzlülük yapmaktadır.

Jersey, Guernsey, Alderney, Sark, Herm ve Jethou Adaları ile bazı kayalıklardan oluşan yaklaşık 170 bin nüfuslu Manş Adaları, 1066’dan beri İngiltere’nin kontrolünde. İngiltere’ye en yakını 87 mil uzaklıkta olan adaların Fransa ile arasındaki mesafe ise Alderney’de 8 mile kadar düşüyor. Bölgede bulunan petrol yatakları nedeniyle Fransa ve İngiltere’yi karşı karşıya getiren adaların kıta sahanlığıyla ilgili sorun ancak mahkemede çözülebildi. Tarafların iddiaları Mahkemede İngiltere, aynen bugün Yunanistan’ın yaptığı gibi adaların büyüklüklerinin önemi olmadığını, Fransa ile deniz sınırının bu husus dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini savundu. Fransa ise, İngiltere’nin adaları da esas alan eşit mesafeli sınır talebinin, Fransa kıta sahanlığını İngiltere lehine azaltacağını, üstelik bu iddianın adaların büyüklüğü ve kıyılarının uzunluğu ile tamamen orantısız olduğunu belirtti. Eşit mesafeli sınırın, kendi kıta sahanlığını 2 ayrı bölgeye ayıracağını da savunan Fransa, Manş Adalarının sınırlarının, kara suları ile kıta sahanlığının 3’er mil olmak olmak üzere 6 mil olarak belirlenmesi gerektiğini öne sürdü. Adaların kıta sahanlığı 12 mille sınırlandırıldı Kararını 30 Haziran 1977’de açıklayan mahkeme ise, büyük ölçüde Fransa lehine hükmetti. İki taraf arasındaki çizginin ana karalardan itibaren Manş Denizi’nin ortasından çekilmesi gerektiğine karar veren mahkeme, Manş Adalarının kıta sahanlığını 12 mille sınırlandırdı. Mahkeme, böylece adaların 12 milden daha büyük bir kıta sahanlığı olmayacağı sonucuna varmış olurken, Fransa da kıta sahanlığını koruyabildi. Fransa’nın, lehine olan bu karara rağmen bugün Türkiye’ye 2, Yunanistan’a ise 582 kilometre uzaklıktaki Meis adasının büyüklüğüyle orantısız bir kıta sahanlığına sahip olduğunu öne süren Atina’yı desteklemesi, yıllarca İngiltere’ye karşı savunduğu ve uluslararası mahkemede büyük ölçüde kabul edilen tezlerle çelişiyor.

Çünkü Türkiye’nin seveni yok arkadaşlar. Türkiye %100 haklı olsa bile batılılar Yunanistan’ı destekleyecektir. O kaynakları Türklere yedirmeyecekler. Batılılar Türkiye’yi çöplük olarak görüyor. Çöplük olarak gördükleri ülkenin enerji kaynaklarına erişmesini istemiyorlar.

Bir Cevap Yazın