Cihangir Semtinin Adı Nereden Geliyor?

Şehzade Cihangir, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman Han’ın Haseki Hürrem Sultan’dan olan dördüncü oğludur. Şehzade Cihangir, eğitimini sarayda tamamlamış, haremi ve eşi hiç olmamıştır. Ayrıca kendisi hattat olup, Zarifi mahlasını kullanan da bir şair olmuştur. Fiziksel rahatsızlıkları bulunması sebebiyle sancak istememiştir. Az sayıda sefere katılmıştır. Kendi öz kardeşleri tarafından bile kambur olarak doğduğu ve taht adayı olamadığı için hep alay konusu olmuş ve dışlanmıştır. Lakin ağabeyi Şehzade Mustafa onu en çok seven kardeşidir. Bu yüzden Cihangir’in en çok sevdiği kardeşi de hep ona kendi öz kardeşlerinden daha yakın olan Şehzade Mustafa olmuştur.

Ağabeyi Şehzade Mustafa’nın Nahcivan seferi öncesi boğdurulduğu sırada, o da babasının çadırında yani padişahın otağında olduğundan, olayı en yakından yaşamıştır. Bu, onun ruhunda öylesine bir hasar bırakmıştır ki, idam sonrası düştüğü büyük travmanın sonucuna daha fazla dayanamayıp, babasıyla Halep’e vardıklarında, orada melankoliden ölmüştür. Şehzade Mustafa’nın ölümü Cihangir’in de ölüm sebebi olmuştur.

Babası Kanuni Sultan Süleyman Han, onun adına Cihangir adlı semti kurdurmuştur. Kanuni Sultan Süleyman Han’ın oğlu adına kurdurduğu İstanbul-Beyoğlu’ndaki Cihangir, işte adını bu talihsiz evlattan almış bulunmaktadır. Babası bu yere onun adına cami, imaret, tekke ve türbe yaptırmıştır. Şehzade Cihangir’in mezarı İstanbul’daki Şehzadebaşı Cami’sinde ağabeyi Şehzade Mehmet’in yanı başında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın