Son 70 Günde Üniversite Sınavını Kazanmak Mümkün Mü?

8 Nisan 2023 Tarihi itibariyle;

TYT Sınavına 70 gün,

AYT Sınavına 71 gün kalmıştır.

Son 70 Günde Üniversite Sınavı Kazanılabilir Mi?

Açıkçası, biz öğrenciler sınavı gözümüzde son derece büyütüyoruz, sürekli yapamayacağımızı düşünüyoruz. Ben de bir zamanlar kendi sınavım adına olumsuz düşünüyordum çünkü yetersiz çalışıyordum. Bazıları var, sınavı düşünmekten sınava çalışamıyorlar. Sınav korkusu ve kaygısı yüzünden verimli de çalışamıyorlar. Artık bunları düşünmeye vakit yok. Hem sınava çalışmamanın verdiği yük, kötü his sınav sonrasında kendini iyice belli ediyor. Kendinize bu kötülüğü yapmanın hiçbir anlamı yok.

70 gün kısa bir zaman gibi görülebilir ancak YKS kazanmak için imkansız bir zaman dilimi de değildir. 70 gün alışkanlıkların kazanılabileceği, alışkanlıkların değiştirilebileceği, onların yerine derslerde hız kazanmayı yapabilmeyi içine alan bir süreç. 2 ayda sıfırdan bile bir temel atılır. Önemli olan sürekliliktir. Burada artık dikkat edilmesi gereken nokta zamanı iyi değerlendirebilmek, 1 gün bile aksatmadan ders çalışmak, (Tamam, yarım günlük bir dinlenme olabilir ama aynı gün muhakkak çalışılmalıdır.) çalışma süresini iyice artırmaktır.

Çalışma süresi az veyahut orta olan birini düşünelim. Mesela günde 4 saat YKS çalışan birini düşünelim. Sürekli sabit bir şekilde çalışıyor ve de bir artırma yapmıyor, bir süre sonra bana göre bir gelişim göstermeyecektir. Siz ise birkaç hafta içinde muhtemelen 8 – 9 saat çalışırsanız, zaten yüksek çalışma süreciyle ortalama olanları geçeceksiniz. (Bir anda 8 saat çalışın diyemem elbette, hem zaten örnek veriyorum, artıra artıra ilerleyip uzun saatler çalışırsanız demek istedim.) Bence 2 ayda tam verimle çalışırsanız hedefinize ulaşırsınız. Hedefinizin kaç bin olduğunu elbette bilmiyorum ancak zaten belirli bir seviyede olduğunuzu düşünüyorum. Yani tüm derslerde de sıfır olamazsınız bu sizin (sağ beyin / sol beyin vesaire ya da temeliniz, ilgili olduğunuz ders, iyi anladığınız ders muhakkak ama muhakkak vardır, bunu inkar edemeyiz.) anatominize aykırı. O yüzden bu dönemde artık yapabildiklerinizden ziyade korktuğunuz, ertelediğiniz, zorlandığınız konuların üstüne gitmelisiniz. BİR AN ÖNCE KONULARI BİTİRMEYE BAKIN. SONRA ZATEN TEST VE DENEME İLE TEKRAR YAPMIŞ OLACAKSINIZ.

Ayrıca zaten bazı konular da kalktı. Sayısal (ALAN) kısmından örnek vermem gerekirse (açıkçası bir sayısalcı olarak ve bu alanla ilgili bilgi sahibi olduğumdan malumatı yazıyorum.) Kimya’da Organik Kimyaya Giriş kısmından sonrası yok ki giriş kısmı zaten uzun değil, ondan sonraki konular da açıkçası vakit alıcıydı. Biyolojide Bitki Biyolojisi de vakit alan konular arasındadır o da yok. Hoş Canlılar ve Çevre gibi güzel bir konunun olmaması da aslında kötü olmuş ama sonuç olarak konular daha az. Fizikte de Modern Fizik kısmı yok. (Çok zevkli konuydu aslında….) Matematikte koskoca Limit Türev İntegral yok, bu benim özel derste 2 ayımı almıştı (Lisede zorlanıyordum) hem konu hem soru her şeyiyle vakit alıyor Sayısalcılar ve Eşit Ağırlıkçılar bunu iyi bilir. Geometride ise Çemberin Analitik İncelenmesi yok…

Ben sadece örnek verdim. Hangi alandan sınava girerseniz girin gayet avantajlısınız konu yükü bakımından. Lütfen olumsuz düşüncelerden ve olumsuz çevreden, arkadaşlardan uzak durun. 2 ay dişinizi sıkarsanız zaten hedefine ulaşmanız çok olası. Diyelim ki konuları bitirdiniz, iyi bir puan aldınız ama istediğiniz bölüm tutmadı sizin yine kaybettiğiniz bir şey yok. En azından bilgileriniz taze olacak ve sonraki sene derece bile yapabilecek kadar uzun zaman diliminiz olabilir. (Tabi bu zaman değerlendirmesine göre değişir) Ayrıca vicdan yükünüz hiç çalışmayan birine göre bir hayli az olacaktır. Şimdiden bunları düşünmenin bir mantığı yok.

AMA EĞER KAZANACAK MIYIM KAZANAMAYACAK MIYIM DÜŞÜNCELERİYLE SAATLERİNİZİ HARCARSANIZ MUHTEMELEN KAZANAMAYACAKSINIZ. SONRA DA DİYECEKSİNİZ Kİ KAZANAMAYACAĞIMI BİLİYORDUM / HİSSETMİŞTİM VESAİRE. HALBUKİ BUNA HAREKETLERİNİZLE SİZ NEDEN OLDUNUZ.

Militaryscientist

Olumsuz düşünceler içinde olanlara soruyorum: Sizce mantıklı olan elinden geleni yapıp sonuçla ilgili düşünceleri sınav sonrasına saklamak mı yoksa kendini yiyip bitirip sınava konuların çoğu eksik şekilde girmek mi?

SONUÇ OLARAK

Son 70 Günde Üniversite Sınavı Kazanılır Mı?

CEVAP: EVET

Eğer gerekli vakti ayırırsanız, konularınızı tamamlarsanız, eksik soru bankalarınızı bitirir, belli miktarda denemenizi çözerseniz, kendinizi 2 ayda olabildiğince sınava hazırlarsanız, evet istediğiniz bölümü kazanırsınız.

70 Günde Sınav Kazanma Tavsiyeleri bir sonraki malumatımızda yer alacaktır.

Bir Cevap Yazın