Türk Düşmanı Giuseppe Garibaldi’nin Türkler Hakkındaki Düşünceleri

Giuseppe Garibaldi Kimdir? 1807 Doğumludur. Ölümü Haziran 1882 dir. İtalyan general, yurtsever, lider ve yazardır. Türk Düşmanlığı ile tanınır. İtalyanlar tarafından İtalya’nın en büyük kahramanı ve yurtseverlerinden biri olarak kabul edilir. İtalya’nın birleşmesindeki en önemli kişidir. Avrupa ve Güney Amerika’daki pek çok askeri mücadeleyi yönetmiş, bu yüzden İki Dünyanın Şövalyesi unvanı almıştır. Lakin her şeyden önce çok büyük bir Türk düşmanıdır. Türklere her fırsatta nefret kusar. Türkleri hiç sevmez. Ölümünden önce ise şu vasiyeti bıraktı.

Hersekli ve mazlum Doğu Avrupalı kardeşlerime.

Türkler Bursa’ya sürülmelidir. Bir kurt gibi gelip Bosphorus’u (İstanbul Boğazı)’nı geçtiler, yıktılar, katlettiler ve tecavüz ettiler. Bize tarihte Pelasgi şehrini armağan eden halkları yok ettiler. Belki de o halklar Avrupa’daki ilk medeni toplumlardır. Osmanlılar, artık mahvettikleri bu coğrafyada var olmamalı. Bursa’da ve Bursa’nın da ötesindeki ıssızlığın ve azabın içinde tüm görgüsüzlükleri, yağmacılıkları ve zulümleriyle yeteri kadar Anadoluluyu bulacaktır.

Artık ayaklanmalısınız Karadağ’ın, Hersek’in, Bosna’nın, Sırbistan’ın, Tarabya’nın, Makedonya’nın, Yunanistan’ın, Epir’in, Arnavutluk’un, Bulgaristan’ın, Romanya’nın kahraman evlatları! Hepiniz şanlı bir tarihe sahipsiniz. Leonidas, Achilles, Büyük İskender, Scanderbeg ve Spartaküs sizin toplumlarınızda doğmuşlardır. Ve bugün sizler içinizde halen Spartaküsler ve Leonidaslar bulabilirsiniz. Diplomasiye güvenmeyin. Bu kalpsiz yaşlı kadın sizleri aldatıyor. Ama tüm dünyanın erkeklerinin kalbi sizlerle. Bugüne kadar Türkleri destekleyen İngiltere artık tüm fedakârlığı ve içtenliğiyle sizleri destekleyecek ve özgür insanlardan kuracağınız birliği, Hilal’in İmparatorluğuna tercih edecektir. Artık Türkler Bursa’ya sürülmelidir!

Ancak o zaman bağımsız ve özgür olabilirsiniz. Osmanlılar, İstanbul Boğazı’nın bu yakasında (Doğu Avrupa topraklarında, Balkanlarda) var olduğu sürece her zaman savaş sebebi olmaya devam edecektir ve sizler insan olmanın kutsallığına asla sahip olamayacaksınız.

G. Garibaldi.

Bir Cevap Yazın