Şifa Deposu C Vitamini Hakkında Bilinmeyenler

Allah şifa versin, tatilden sonra dün İstanbul’a dönünce hava değişiminden ve kalabalıkların dışarıya saldığı mikroplu havadan olsa gerek İstanbul yolunda bir güzel şifayı kaptım. Ki bilenler bilir hastalanmak vücudun kendini iyileştirmek ve mikrobu dışarıya atmak için verdiği bir reaksiyondur. Eczaneye girdim “askorbik asit haricinde askorbat veya liposomal C vitamini var mı?” dedim, eczacı kız onlar ne ya hu dercesine baktı. Sonra ilaçların ve takviyelerin bulunduğu vitamin, mineral, bağışıklık için üretilmiş takviye ilaçlar vesairenin bulunduğu rafa yönelerek teker teker bana yardımcı olmak için vitamin ambalajlarının içeriklerini okumaya başladı.

Tabi ben de bir yandan anlatıyorum: “askorbik asit en basit C vitamini türüdür ve beyne ulaşmaz, insanlar 1000 / 500 mg arası C vitamini alıyor ama içeriğinde askorbik asit var beyne ulaşmadığı için beyindeki inflamasyonu engellemiyor, mikropla, oksidatif stresle mücadele edemiyor, vücudumuza yeterli derecede emdiremediğimiz bu tür vitaminleri idrar yoluyla fazlalık olarak atıyoruz, paramız da boşa gidiyor” falan dedim. “Ben zaten içeriğindeki yüksek C vitamini sebebiyle goji berry meyvesi tüketiyorum ekstra bulursam askorbatlı veya liposomal C vitamini kullanacağım ki karaciğerim hastalıkla mücadele etmek için süper antioksidan glutatyonu üretsin.” Eczacı kız glutatyon nedir tabi onu da bilmiyor. Ama doktorların reçete ettiği ilacı önüne koy çatır çatır hangi rafta hangi zehir var ezbere biliyor.

Velhasılı kelam eczacı kız eczanedeki bütün vitamin veya vitamin, çinko, vesair mineral destek karışımlarının içeriğini okudukça bir şaşkınlık nidası koparmaya başladı: “aaa bunda da askorbik asit var, aa hepsinde askorbik asit var!”

“Bak şimdi yukarıda rafta meşhur Amerikan doğal takviye firması Solgar’ın 1000 mg C vitamini takviyesi var, içeriğine hiç bakmadım ama eminim içinde yine askorbik asit var” dedim sonra şişeyi aldım baktım yine askorbit asit yazıyor.

PARAMIZI ÇÖPE ATIYORUZ


Paramızı çöpe atıyoruz. İyileşemiyoruz. Zaten ilaç kullanmak vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını, glutatyon aksioksidan üretimini kapatıyor. Bunu az çok bilenler doğal bitkiler ve takviyelere yöneliyor. Ama takviyelerin içeriğinden çok haberi olmayanlar iyileşemeyince doğal takviyelere de şüpheyle yaklaşıyor. Çünkü bu takviyeleri üretenler ilaç firmalarıysa çoğu kolaya kaçıp ucuz maliyetli askorbit asit veya yine başka içerikler kullanıyor.

GLUTATYON C VİTAMİNİNİN UZUN SÜRE KULLANILMASINI SAĞLIYOR

Askorbit asit C vitamini olarak bilinir ve vücutta dolaşımı uzun olmadığı için tam anlamıyla faydalanamayız. Askorbatlı C vitamini ise minerallerle karıştırıldığı için vücutta dolaşımı daha uzun sürer. Günde iki kere 500 mg askorbatlı C vitamini çok daha iyi sonuçlar verir. Özellikle vücudumuz glutatyon antioksidanı üretebiliyorsa C vitamininin daha uzun süre dolaşımını sağlar. Bir çay kaşığı liposomal C vitamini ise yaklaşık 1000 mg C vitaminine tekabül eder ve serumla hastane ve kliniklerde 200 ile 500 dolar arasında verilen C vitamininden daha etkili ve daha ucuzdur.

Özellikle dikkat eksikliği, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve öğrenme zorluğu çeken çocuklara liposomal C vitaminini üzüm çekirdeği ektraktı veya çam kabuğu ekstraktı ile vermek çok etkilidir. Ne zaman dikkat eksikliği, stres, anksiyete, kompülsif davranış, dağınıklık olduğunda beyinde her zaman inflamasyon vardır, inflamasyonun olduğu yerde enfeksiyon vardır ve C Vitamini bunun için en etkili çözümlerden biridir. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi doğadaki en etkili doğal C Vitamini kaynaklarından biri de goji berry meyvesidir bunu da gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

MENTAL BOZUKLUKLAR İÇİN GLUTATYON VE C VİTAMİNİ

Birçok mental hastalık bozukluğu olanlarda glutatyon hormunu çok düşüktür çünkü kullandıkları ilaçlar karaciğerin glutatyon üretmesini engeller. Bu tür sıkıntılar yaşayanlar C vitamini ile birlikte glutatyon (liposomal olanı daha etkilidir) takviyesi kullanırsa fayda görür.

Liposomal C vitamini fosfatidilkolin (phosphatidylcholine) ile giydirilmiştir ve fosfatidilkolin beyniniz için en iyi takviyelerden biridir. Fosfatidilkolini beyin performansı ve hafızayı güçlendirmek için ayrıca takviye olarak kullanabilirsiniz. Fosfatidilkolin tıpkı orotik asit (orotate) gibi C vitaminini ve mineralleri beyninize kolayca ulaştırır. Dolayısı ile fosfatidilkolinli C vitamini zeka, beyin fonksiyonu, vücudu iyileştirme, serbest radikal zararını nötralize etme, hızlı yaşlanmayı tersine çevirmek için oldukça faydalıdır.

Bugün bir eczacıyı uyandırmış oldum. O da başka bir eczacıyı uyandırsa, o da başka bir doktoru derken toplum uyanmaya başlar belki.

2 comments

Bir Cevap Yazın