Call of Duty: Black Ops Konusu Hikayesi

Call of Duty: Black Ops, (Göreve Çağrı-Kara Operasyonlar) Call of Duty serisinin Treyarch tarafından hazırlanan ve Activision tarafından dağıtımı yapılmış yedinci oyunudur. Oyun Soğuk Savaş döneminde geçmektedir. Soğuk Savaş (İngilizce: Cold War, Rusça: Холодная война), iki Süper güç olan ABD önderliğinde Batı Bloku ile Sovyetler Birliği’nin önderliğinde Doğu Bloku ülkeleri arasında 1947’den 1991’e kadar devam etmiş olan uluslararası siyasi ve askeri gerginliktir. Oyuncu SOG adında gizli bir ekibin üyesidir. Bu ekip Laos, Küba, Vietnam gibi yerlerde varlık göstermektedir. Oyunda Call of Duty: World at War’dan Sgt. Reznov da yer almaktadır.

Yüzbaşı Alex Mason: Ana karakterimiz ve oyunun başrolündeki karakter. Call of Duty serilerinde aynı zamanda hem sesini duyabildiğimiz hem de yüzünü görebildiğimiz ilk oynanabilir karakter.

Çavuş Frank Woods: Rütbe olarak Mason’dan daha düşük rütbede olsa da bize liderlik eden karakter. Kravchenko ile birlikte öldüğü düşünülse de serinin ikinci oyununda yaşadığı görülür. Mason’la aralarında komutan-asker ilişkisinden çok kardeşlik bağları vardır.

Onbaşı Joseph Bowman: Yine Mason’dan daha aşağı rütbededir ancak ara sıra bize emirler verir. Tıpkı Woods gibi kardeşlik bağı vardır.


Ajan Jason Hudson: Diğer bir oynanabilen karakter, Mason’un CIA’deki sağ kolu. Aslında Mason bu adamı çok sevmez. Üst düzey ve yetenekli bir CIA ajanı.

Ajan Grigori Weaver: Rus asıllı bir CIA ajanı ve Hudson’ın en iyi arkadaşı. Kravchenko’nun gözüne telsiz antenini saplamasıyla sol gözü kör olmuştur.Yüzbaşı Viktor Reznov: Mason’un Vorkuta’da tanıştığı, II. Dünya Savaşı gazisi, eski Kızıl Ordu askeri. Vorkuta’dan kaçarken bizden ayrılır.

Dr. Fredrich Steiner: Nova gazını yaratan Alman bilim adamı. Aynı zamanda Mason’ın beynini yıkamıştır.

Albay Lev Kravchenko: Dragovich’in sağ kolu. Tıpkı Woods gibi öldüğü sanılır.

General Nikita Dragovich: Sovyet ordusunun ve Nova Projesinin başındaki karakter. Hedefimizdeki düşman.

Oyun 1961-68 arasında soğuk savaş döneminde geçmektedir. Alex Mason adlı karakterin, elektrikli sandalyeye bağlanarak sorgulanması ve geçmişini hatırlaması ile oyun başlar. İlk görevimizde ana karakterimiz Alex Mason, arkadaşları Frank Woods ve Joseph Bowman ile birlikte Küba lideri Fidel Castro’ya suikast düzenlemeye gider.

Burada Carlos adında bir muhbirden de yardım alarak Küba ordusunu atlatırlar. Ancak Castro kendisine düzenlenecek suikastten haberdardır. Kendisinin yerine dublör kullanmıştır. Yani ekip Castro’yu değil ona çok benzeyen başka birini öldürmüştür. Castro’yu öldürdüğünü düşünen ekip yine Carlos’un yardımıyla bir uçak aracılığıyla kaçmaya çalışır. Ancak Küba askerleri uçak pistine barikat kurmuşlardır. Mason arkadaşları için kendini feda edip uçaktan atlar ve barikatı bir uçaksavar yardımıyla yok eder. Bu sırada Lev Kravchenko ve bir Kübalı asker tarafından yakalanıp bayıltılır.

Uyandığında ise karşısında Fidel Castro, Sovyet komutan Tümgeneral Nikita Dragovich ve onun sağ kolu Albay Lev Kravchenko belirir. Mason Castro’ya onu öldürdüklerini söyler ancak Castro sadece dublörünü öldürdürdüğünü, planlarını bildiklerini söyler. Daha sonra Castro Dragovich’e Mason’la istediğini yapabileceğini, “yeni işbirliklerinin şerefine” Mason’ı hediye ettiğini söyler. Dragovich ise Mason’a onun için planları olduğunu söyler. İkinci bölüme ise Rusya’nın Vorkuta şehrinde bir işçi kampında başlıyoruz. Dragovich Mason’ı buraya hapsetmiştir. Burada Alex Mason’ın beyni bazı şifreli rakamlarla MK Ultra adı verilen bir program dahilinde yıkanmıştı ve bu rakamların anlamını Mason’la beraber dünyada sadece birkaç kişi bilebilirdi. Ayrıca Mason’ın beyni o zamanki ABD başkanı olan John Fitzgerald Kennedy’i öldürmeye programlanmıştır. Fakat Mason’ın bundan o an için haberi yoktur. Burada Call of Duty: World at War oyunundan da tanıdığımız Viktor Reznov’la karşılaşıyoruz. Diğer mahkûmları da kışkırtarak bir isyan çıkarıyoruz. Karşımıza çıkan gardiyan ve askerleri öldürüyoruz. Reznov ve Mason birlikte Sovyet askerlerinden kaçmaya çalışırlar.

Görevin sonunda ise Mason trene atlayıp kaçarken, Reznov’ı Sovyetler yakalarlar. Vorkuta’dan kaçtıktan sonra ABD’ye dönüyoruz. Burada Jason Hudson adında soğuk tipli bir CIA ajanı beliriyor. Bu adam Alex Mason’ın yeni patronudur. Hudson Mason’ı önce dönemin savunma bakanı Robert McNamara ile tanıştırır. McNamara Mason’a Dragovich ile ilgili bazı bilgiler verir. Daha sonra bu üçlü dönemin başkanı John Fitzgerald Kennedy’nin huzuruna çıkarlar. Başkan burada Mason’a Dragovich’i öldürmesi için tam yetki verir.

Daha sonra Mason eski takımıyla Baikonur adlı Rus Uzay Üssü’nde tekrar birleşir. Burada Ruslar Sovyet Uzay Programı’nın parçası olarak Soyuz 2 adlı uzaya fırlatılmak üzere bir füze geliştirmişlerdir ve geri sayıma da çoktan başlamışlardır. CIA fırlatmayı sabote etmesi için Grigori Weaver adında Rus asıllı bir ajanı yollamıştır. Ancak Weaver yakalanmıştır ve burada bizzat Kravchenko tarafından işkence görmüştür. Ekip önce Weaver’ı kurtarır daha sonra füzeyi bir roket yardımıyla yok eder. Daha sonra Dragovich’in peşinden giderler. Bir limuzini kurşun yağmuruna tutmuşlardır ancak içindekinin Dragovich olduğunu doğrulayamamışlardır. 1968’de ABD ekibimizi Vietnam’a yollamıştır. Ekip, Studies and Observation Group(Özel Operasyon Grubu)’na katılmıştır. Khe Sahn adlı yere kamp kuran ABD ordusu bir anda Vietnamlılar tarafından hiç beklemediği bir saldırıyla karşılaşmıştır. Sayı olarak Vietnamlılar bizden üstün olsalar da önceden kurulmuş tuzaklar, güdümlü roketatarlar ve tabii ki askeri becerilerimiz sayesinde düşmanı geri püskürtmeyi başarıyoruz. Khe Sahn’daki çarpışmadan hemen sonra, Hue adlı şehirde bir ilticacının Dragovich ile ilgili bilgiler taşıyan dosya bulundurduğunu öğrenilir ve bu dosyayı almak için harekete geçeriz. Ancak NVA(Kuzey Vietnam Ordusu) burada ciddi bir direniş gösterir. Aynı zamanda sivilleri de katletmektedirler. Ancak Mason tüm zorluklara rağmen dosyaya ulaşmıştır. Bu arada ilticacı da Viktor Reznov’dur. Reznov dosyayı bizzat Mason’a vermiştir. Reznov’dan Dragovich’in ABD’ye kimyasal silahlarla(Nova 6) saldıracağını öğreniyoruz. Bu arada Hudson ve diğer ajan Weaver, Nazi Alman bilim adamı ve aynı zamanda Nova 6’nın yaratıcısı Steiner’ın yerini bulmak için İngiliz doktor Daniel Clarke’ı Kowloon şehrinde yakalar ve sorguya çeker. Clarke başta zorluk çıkarır. Ancak daha sonra Spetsnaz baskın düzenler. Bu üç adam peşlerindeki Ruslardan kaçmaya başlarlar. Kaçarken ajanlarımız doktordan öğrenebildikleri kadar bilgiyi öğrenmeye çalışırlar. Steiner’ın Ural Dağları’nda bir Sovyet üssünde olduğunu öğreniyoruz.

Şifreli rakamların ne anlama geldiğini öğrenirken Clarke bir Spetsnaz keskin nişancısı tarafından infaz edilir. Steiner’ın yerini öğrenen Hudson ve Weaver, yardıma gelen arkadaşlarımızın da yardımıyla şehirden ayrılırlar. Bu olaylardan sonra 1945 yılına dönüyoruz. Burada Reznov Mason’a Nova gazının hikâyesini anlatıyor. Burada Call of Duty: World at War oyununda ana karakterlerden biri olan Dimitri Petrenko’nun yüzünü ve sesini de görüyoruz. İlk görevimiz Alman bilim adamı Friedrich Steiner’ı ele geçirmektir. Burada Alman ordusu yine bir direniş gösterse de daha önce Berlin’i yıkan askerlerimiz bu engeli de kolayca geçmiştir. Steiner’ı yakalayıp Dragovich’e teslim ederiz. Ancak Dragovich ve Steiner eski dostlar gibi konuşmaktadır ve bu bizi tedirgin etse de ses çıkarmayız. Buz içinde donmuş ancak kullanılamaz hale gelen bir gemi içinde Nova 6 gazı saklanmaktadır. Steiner’ın rehberliğinde ekibimiz V-2 roketleri içinde saklanmış Nova 6 gazını bulurlar.

Dragovich gazın etkisini ilk elden görmek için Reznov ve Petrenko da dahil 6 kişiyi kabine atar. Petrenko ve 2 adam gazın etkisiyle saniyeler içinde hayatını kaybetmiştir. Reznov onun için “Berlin’de ölmeliydi.” demiştir. Ancak Nova’nın peşinde sadece Ruslar yoktur. İngilizler de peşindedirler. Kabin kapısının roketle kırılması sayesinde Reznov ve 2 adam dışarı çıkarlar. Gemiye bir patlayıcı yerleştirip, hem İngilizler hem de diğer Ruslardan kurtulurlar. Daha sonra gemiyi patlatıp batırırlar.Reznovla beraber kurtulan diğer asker kaçar ancak Reznov Dragovich tarafından yakalanır ve Vorkuta İşçi Kampına hapsedilir.Reznov Mason’a bu hikâyeyi anlatarak daha önce yıkanmış olan beynini tekrar yıkar. Reznov Dragovich, Kravchenko ve Steiner’dan bütün bu olanlar için intikam almak ister ancak bunu başaramayacaktır. Bu yüzden kendi emelleri için Mason’ı kullanacaktır. 1945’ten tekrar 68’e dönüş yapıyoruz. Burada SOG ekibiyle birlikte Vietnam’ın kuzeyine operasyona gönderildikten sonra düşürülmüş bir helikopterin içerisinde, ağır ateş altındayız. Helikopter suya batmaya başlıyor ve bu sırada Reznov yardıma gelip helikopterin kapısını açıyor ve bizi kurtarıyor. Daha sonra Woods’la beraber gizlilik modunda ilerleyip Bowman’la buluşuyoruz. NVA’nin kamp yaptığı yere baskın düzenliyoruz. Daha sonra fare tünelleri içinde bulunan Kravchenko’nun karargahına gidiyoruz. Burada Reznov tekrar ortaya çıkıyor ve onun yardımıyla karargaha ulaşıyoruz. Ancak burada Kravchenko’dan eser yoktur. O sırada karargâh yukarıdan bombalanmaya başlıyor. Zor da olsa karargahtan ayrılıyoruz. Mason ve ekibimiz, Viet Cong tarafından kontrol edilen bir bölgede Nova gazı taşıyan düşmüş bir Sovyet kargo uçağını ele geçirmek için harekete geçer. Bir nehir içinde askeri botla hareket eden ekip, hem Spetsnaz hem de Viet Cong tarafından ciddi bir direnişe maruz kalır. Buna rağmen uçağa güç bela ulaşırlar. Ancak içindeki Nova dışarı sızmıştır ve mürettebat olay yerinde ölmüştür. Ekip ciddi bir ters saldırıya uğrar. Uçağı savunmaya çalışırız ancak uçağın kokpit kısmı belli bir yükseklikten Mason içindeyken yere düşer. Uyandığımızda Spetsnaz askerleri Bowman ve Woods’u götürmektedirler. Daha sonra Dragovich ve Kravchenko belirir. Dragovich “Uzun zaman oldu Mason.” der ve daha sonra Kravchenko yüzümüze tekme atarak bayıltır. Tekrar Hudson’a döndüğümüzde, Clarke’dan aldığımız bilgiler doğrultusunda Ural Dağları’na Steiner’ı bulmaya gidiyoruz. Bu görev için Hudson ve Weaver dahil 4 ajan görevlendiriliyor. Bir SR-71 jeti sayesinde Spetsnaz askerlerinin durumuna göre hareket edip, gerekirse güvenli evlerde saklanıp, gerekirse gizlice askerleri öldürüyoruz. Büyük bir gizlilikle yürütülen görevde bir Sovyet askeri roketatarla saldırıyor ve bu saldırı çığ düşmesine neden oluyor. Bu sırada bir ajanı kaybediyoruz. Metrelerce yükseklikten paraşütle yeryüzüne atlayan ajanlarımız Steiner’ın ofisini buluyor. Ancak Steiner orada değildir. Daha sonra kameradan izlediği anlaşılıyor. Ofisinde Nova’nın atılacağı hedef yerler vs. bulunuyor. Steiner kendisinin Aral Gölü içinde bulunan Vozrozhdeniya(Rebirth) adasında olduğunu açıklıyor. Bu bilgiyi alan ajanlar bölgeden ayrılıyor. Mason, Woods ve Bowman Viet Cong tarafından yakalanmıştır ve bir mağarada tutulmaktadır.

Burada Rus ruleti oynanmaktadır. Bowman orada bulunan Spetsnaz askeriyle dalga geçince anında infaz edilir. Bowman ölünce yerini Woods alır ve Mason’la beraber bir planı devreye sokarak, oradaki düşmanlardan kurtulurlar. Bu sırada Bowman’ı öldüren Rus askeri kaçmıştır ve onun peşine düşerler. Çatışmaların ve kovalamacaların ardından Rus askerini bir köşeye kıstırırlar ve “Bowman için” kafasına kurşun sıkarak infaz ederler. Daha sonra Mason ve Woods bir Mi-24 helikopterini ele geçirip Kravchenko’nun bulunduğu bölgeye giderler. Burada esir bulunan Ameriken askerlerini de kurtararak Kravchenko’nun bulunduğu ofise baskın düzenlerler. Ofise girdiklerinde Kravchenko Mason’ı darp eder ancak Woods Kravchenko’yu bıçaklar. Bu sırada Kravchenko bir el bombasının pimini çeker. Woods ise Mason’ı kurtarmak için Kravchenko ile birlikte ofisin kurşun geçirmez camını kırarak dışarı atlarlar. Mason her ikisinin de öldüğünü düşünür ancak Call of Duty: Black Ops II oyununda her ikisinin de hayatta olduğu görülür. Bu sırada Reznov belirir ve Kravchenko’nun öldüğünü söyler. Daha sonra Mason, Reznov ile beraber Rebirth adasına Steiner’ı öldürmek için giderler. Bu sırada CIA de boş durmamış, Hudson ve Weaver’ın önderliğinde adayı işgal etmişlerdir. Amaçları Steiner’ı canlı yakalayıp şifreli rakamların anlamını öğrenmektir. Ancak Mason ve Reznov ajanlardan önce Steiner’a ulaşmışlardır. Reznov’un Steiner’ı infaz ettiği görülür ancak Hudson’un gözünden görevi yaptığımız zaman Mason tek başınadır ve bizzat Steiner’ı kafasına kurşun sıkarak infaz etmiştir. Rebirth adasındaki olaylardan sonra oyun sorgulandığımız odaya geri dönüyor. Sorgulayanlardan birinin Weaver olduğu görülüyor. Daha sonra Hudson odaya giriyor. Mason’ı elektrikli sandalyeden çözerken bir anda boş bulunuyor ve Mason bundan faydalanıp Hudson’ı etkisiz hale getiriyor.

Özgür olduktan sonra Mason bina içinde dolaşıyor ve bazı anılarını hatırlıyor. Bir süre sonra Hudson arkasından yetişip Mason’ı etkisiz hale getiriyor. Daha sonra aslında her şey ortaya çıkıyor. Reznov 1963’te Vorkuta’dan kaçarken yakalanıp infaz edilmiştir. Reznov’un bizi kendi amaçları doğrultusunda kullandığını, samimiyetinin de bundan ibaret olduğunu anlıyoruz. Vorkuta’dan sonra görülen Reznov’ların hepsinin aslında Mason’ın hayal dünyasından ibaret olduğu anlaşılıyor. Daha sonra Hudson, Mason’a Nova saldırısının her an başlayabileceğini, bu yüzden saldırının yapılacağı radyo istasyonunun yerini bulmasını istiyor. Mason rakamları tekrar dinlediğinde, radyo istasyonunun Rusalka adlı, Küba’ya demir atmış bir gemi olduğunu hatırlıyor. Bu gemi aynı zamanda oyunun ilk görevinin son sahnesinde yer alan Rusalka adlı gemidir. Geminin Meksika Körfezi’nde olduğu tespit ediliyor ve hemen saldırıya geçiliyor. Spetsnaz askerlerini ve helikopterlerini alt ettikten sonra radyo istasyonunun su altında olduğunu anlıyoruz. Su altına dalıp istasyonu Hudson’la birlikte buluyoruz. Radyo yayınını keserken bir anda Dragovich ortaya çıkıyor. “Sen benim en iyi ajanım olmalıydın, bu çok kolaydı.” diyor. Mason ise “Zaten kolay. Seni öldüreceğim!” diyor ve Dragovich’i boğarak öldürüyor. Mason Dragovich’i öldürürken “Senin yüzünden kendi başkanımı öldürmeyi denedim.” derken Dragovich ise “Denedin mi?” diye karşılık veriyor. Bu görev bittiğinde gerçekten de Mason’ın JFK’yı öldürmek için Dallas’ta bulunduğunu gösteren bir video çıkıyor.

Bir Cevap Yazın