Witcher Evreni: Yennefer Büyüyü Anlatıyor

Büyü terimi için birden fazla akademik açıklama bulunuyor. Hepsini burada alıntılayabilir, açıklamalar arası tutarsızlıkları öne çıkarabilir ve hangisinin en doğru kabul edilmesi gerektiğine karar verebilirim ama bunu yapmayacağım. Onun yerine ben daha henüz genç ve acemi bir sahireyken kendi öğretmenime aynı soruyu sorduğumda aldığım cevabı size aktaracağım.

Büyü bazen “Sanat” olarak da anılır. Bu bir tesadüf değildir. Büyü pek çoğu tarafından sanatsal yatkınlık ve yetenek gerektirilen elit bir disiplin olarak anılır ve gerçekten de büyüyü kuşanabilmek için engin düzeyde yaratıcı yeti gerekir. Büyüsel yeteneği olan kişiler büyüyü görkemli ve güzel şeyler – onlarsız bu dünyanın çok daha acınası bir yer olacağına emin olabileceğiniz harikalar yaratmak için kullanabilirler. Bu yüzden Kürelerin Birleşimi ile bu dünyaya gelmiş olan büyüyü güzel bir lütuf olarak gören kişiler bir bakıma haklıdırlar.

Büyü aynı zamanda da kaos getiricisi olarak da anılır: vahşi, tehlikeli, merhametsiz ve yıkıcı bir güçtür. İhtiyatsızların elinde arkasında tahrip ve yıkımdan başka bir şeyin bulunmadığı yasak kapıyı açmanın anahtarına dönüşür. Bu yüzden büyü Kürelerin Birleşmesi sırasında doğan dünyanın sonunu getirecek bir lanettir diyenler de bir bakıma haklıdırlar.

Son olarak, bazı diğerlerine göre büyü bilimdir – sadece geniş çaplı araştırmalar, disiplin ve çalışkanlık sayesinde erişilebilen bir ilimdir. Bu görüşe göre büyü bir süreçtir; Kürelerin Birleşimi sırasında başlayan gelişim getiren, bu dünyanın hastalıklarını yok eden, insanlığın kafasını kurcalayan sorulara cevap getiren, zihni açan ve buluş sunan sürekli bir gelişmedir. Bu yüzden de büyünün kendi içerisinde bir bilim alanı olduğunu söyleyenler de bir bakıma haklıdırlar.

Sonuç olarak büyü yukardakilerin hepsidir. Sanat, Kaos, Bilim; bir lütuf, bir lanet, gelişim. Her şey büyüyü kuşanana ve kuşanma nedenine bağlı.

Büyü doğada kök alır. Büyü yürüdüğümüz topraktadır, doğanın kalbinde yanan ateştedir, aldığımız nefeste ve hayatı taşıyan ve içimizde akan sudadır. Eğer ki belli yeteneğe sahip iseniz tek yapmanız gereken kolunuzu uzatıp çevrenizdeki büyüyü yakalamaktır

Bir Cevap Yazın