Evrime İnanmama Nedenimiz Evrimdir

Evrime İnanmama Nedenimiz Evrimdir

Bazen ölmekten hiç korkmadıklarını söyleyen insanlarla karşılaşıyorum. Herkes ölmekten korkar. Bizim dünyada yaşamımıza devam etmemizi sağlayan içgüdülerden birisi de ölüm korkusudur. İnsan evriminin önemli bir noktasıdır. Pek çok insanın evrime inanmama nedeni ya da tereddüdünün de bundan kaynaklandığını düşünüyorum.

Ölüm korkusunu tetiklemek çok zor bir şey değildir. Sadece kafanızda az sonra anlatacağım sahneyi canlandırın. Caddede karşıdan karşıya geçiyorsunuz ve elindeki telefonla mesajlaşan bir sürücü son sürat dize doğru yaklaşıyor. Belki de frenleri son dakikada tutmayacak. Tekerlerden çıkan ses neredeyse kalbinizin durmasına sebep olacak. Kendi zihninizden korkmaya başladınız çünkü sizi öldürmeye çalıştı. Geceleri çıkan tuhaf seslerden hepimiz korkarız. O sessizlik içinde gelen sesin mutlaka tehlikeli bir durumun işaret isi olacağını düşünürüz ve o tehlike bizi öldürecektir.

Yükseklik korkusu olmayan, zehirli yiyecekleri yemekten çekinmeyen, zehirli yılan ve örümceklerden kendini korumayan, boğulmaktan korkmayan atalarımız öldüler. Onların öldürülmekten korkmak gibi bir içgüdüleri yoktu. Bu korku bizim içimizde bir yerlerdendir ve orada olması iyidir.

Burada bilimsel bir mesaj da var. Evrim yalnızca boy, eklem sayısı, göz rengi ve şekli gibi fiziksel özellikleri değil duyguları da etkilemektedir. Hissettiklerimiz evrimin birer sonucudur. Bu yüzden şüphesiz bir şekilde hepimiz ölmekten korkarız. Üretmek için temel nedenlerimizden biri de bu korkudur. Cinsel ilişki üzerine düşünürken aslında düşündüğümüz ilk şey aktivitenin kendisidir, bu aktivşte sonrasında, bir ürün olan bebek oluşur. Buraya cinsel bir şaka ekleyerek hepimizin bu konuyu düşünmeye ne kadar meyilli olduğunu ispatlayabilirim. Cinsellik her zaman kapalı kapılar ardında olsa da vardır.

Kaynak: Reddedilemez Evrim ve Yaratılış Bilimi, Bill Nye, Sayfa 191-192

Bir Cevap Yazın