Vajina Kendi Kendini Nasıl Temizler?

Vajina Kendi Kendini Nasıl Temizler?

ajina, kendi mukus salgısı ile kendi kendini doğal olarak temizleme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle; ilişki sonrası, tuvaletten sonra ya da yıkanırken (duş, banyo) vajina içini yıkamamaya özen gösterin. Dış bölgeleri temizlemek için, ılık su ve parfümsüz beyaz sabun kullanabilirsiniz. Doktorunuz önermedikçe; kadın hijyenine yönelik sabun, sprey, pudra türü maddelerin kullanımı yeterli bir vajinal temizlik için gerekli değildir. Üstelik bu tür maddeler vajinada irritasyon (mantar ve başlangıcı) ve alerjik reaksiyona neden olabilir.

NOT: Kadınların, duş ya da tuvalet ihtiyacından sonra “dış vajina temizliğini” , şu şekilde yapmaları önerilir. Duş veya banyo esnasında su kullanarak elle ya da yine su kullanarak her hangi bir parfümsüz beyaz sabunla yapılacak olan temizlik; vajinanın ön bölgesinden (klitoris başlangıcından), anüse (dışkılık) doğru olmalıdır. Yani, önden arkaya (dıştan içe doğru) doğru yapılmalıdır. Tuvaletten sonra yapılacak olan temizlik ise, yine duş temizliğinde olduğu gibi, önden arkaya (dıştan içe) doğru yapılmalıdır. Bu temizlik işlemlerinde, yukarıda bahsedildiği gibi, kesinlikle vajina içi yıkanmamalıdır. Kadınlar tarafından bazen yapılan hata, içten dışa yani anüsten klitorise doğru vajina temizliğinin yapılmasıdır. Bu işlem, enfeksiyona neden olabilecek bakteri ve mikroorganizmaların, vajinanın içine yerleşmesine sebep olur ve çok tehlikelidir.

Aşağıdaki Durumlarda Jinekoloğunuzla Görüşmelisiniz

• Vajinada ağrı.

• Vajinada yanma hissi.

• Vajinada kaşınma.

• Vajinadan kötü koku gelmesi.

• İdrar yaparken yanma.

• Normal akıntıdan daha farklı türde ve renkte, içinde peynirkesiği ya da kireç benzeri parça içeren akıntı.

Muayeneye gitmeden önce asla vajinal temizlik yapmayınız. Bu tür bir temizlik, vajinal akıntıyı uzaklaştırarak jinekoloğunuzun tanıya ulaşmasını güçleştirir. Vajinal duş, bir doğum kontrol yöntemi değildir ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir. Kadınların, vajinalarını su dışında bazı solüsyonlarla (oksijenli su, sirkeli su, bitki suları vb) yıkamaları da, aynı şekilde etkisiz ve zararlıdır. Bu yöntemi bırakmalı, doktorunuzdan daha etkin ve sağlıklı bir korunma yöntemi istemelisiniz.

One comment

Bir Cevap Yazın