Ermenilerin Türklere İhanet Etmesi

Bu fotoğraf 30 Ekim 1915’te çekildi. 1916’da İngiliz basınında çıktı. Ben de oradan aldım. Yani Ermenilere sözde soykırım yaptığımızı iddia ettikleri seneler. Ellerinde silah, arkalarında Ruslar, Van’ı Türklere karşı savunuyorlar. Ben demiyorum, bakınız hemen altta yazıyor. İyi ama bu Ermeniler, Osmanlı yönetimi altında refah, huzur, bolluk içinde yaşarken niye Ruslara katıldılar? Osmanlı ailesi Ermenilere “Sadık millet” derdi. Niye sadık olmadılar? Sorunca cevap veremiyorlar. Kendi köyünde zaten biçare hastalık, açlık, sefalet içinde yaşayan Türklerden ne zarar gördüler de onlara kurşun sıkmayı mantıklı buldular? Cevap yok. İşte bu sebepten tehcir kanunu ile o sene Anadolu’dan def edildiler.

Ermenilerin bu isyanı başka bir ülkede olsaydı, toplu idam yapılırdı ama biz yalnızca sürgün etmeyi seçmişiz. Silahsızlar, silahlanabilir diye sürüldü. Eli silahlı olan Ermenilerin üzerine de ordular yolladık. Onlar, cephaneleri tükendiğinde İran’a kaçmaya çalıştılar. Fakat Dünya Savaşı sırasında Irak’ı kaybettiğimiz için o kaçmaya çalışan Ermeniler, İngiliz koruması altında Irak’ta mülteci olarak çadırlarda kaldı. Onun fotoğrafları da 7 Haziran 1919 senesinde Illustrated London dergisinde yayımlandı. (Daha önce paylaşmıştım)

1920’de ise sözde soykırımla hayatını kaybettiği iddia edilen aynı Ermeniler, her nasılsa dirilmişler, hayata dönmüşler, tekrar silahlanıp bu sefer güneydoğuda Fransız ordusuna katıldılar. General Gouraud’un ordusu. Gouraud, sonradan bu Ermenilerin haksız olduğu anlamıştı ve savaşa devam etmedi. Hatta bir Türk dostuna dönüştü. Bu yüzden Ermenilerden ölüm tehditleri de almıştır.

Aynı sene Kafkaslar’da birleşen Kızıl Ordu ve Türk ordusuna karşı da Ermeniler savaştı. Onlarda muhtemelen sözde soykırımla hayatını kaybedip tekrar dirilen Ermeniler olsa gerek (!)

Tüm bu olayların sonu daha bir başka bitiyor. 1919’da Ermenilere sahip çıkacağını açıklayan ABD Başkanı Wilson, bu işten vazgeçiyor. 1 yıl sonra İngilizler “Elimizden geleni yaptık, artık yeter.” deyip desteği kesiyor. Aynı sene Fransızlar Ermenilere desteği kesiyor ve Milletler Cemiyeti Kilikya bölgesini Türklere bırakıyor. Madem Ermeniler soykırım maduruydu, nasıl oldu bu kadar devlet tarafından terk edildiler? Bunlar son derece önemli gerçekler ve devlet politikalarında hatırlanmalı, hatırlatılmalıdır.

Ertürk Özel / Nuray Bilgili

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s