Ressam “Aktedron Fikret” in Acı Sonu

Ressam “Aktedron Fikret” in Acı Sonu. Adı Neden Aktedron?

Bu vakalardan biri yirmi üç yaşında mimarlık öğrenimi yapan bir gençti. Proje hazırlama döneminde geceleri çalışabilmek amacıyla iki üç amfetamin tableti almaya başlamış, zamanla aldığı miktarı, yedi, sekiz, ona kadar çıkarmış. Yoğun çalışma dönemi bittikten sonra bu ilacı kesememiş. Hastaneye yattığında, yolda herkesin kendisiyle alay ettiğini, yüzüne bakıp güldüğünü, polislerin kendisini izlediğini söylüyor, bu bozukluklarla ilgili algı ve düşünce bozukluğu içinde hekimleri, serviste çalışanları polis ya da peşine takılmış özel dedektifler olarak görüyor, kendisinin kaçırılmış olduğunu sanıyordu. Amfetaminin kesilmesi ve kısa bir tedaviden sonra bu tablo düzelmiştir.

Otuz yaşında bir kadın hasta çalışma gücü kazanmak için bir günde aldığı iki üç amfetamin tabletini kısa süre içinde otuza çıkarmış. Almadığı zaman kendisini “güçsüz hissedip” devamlı yatıyormuş. İlacın etkisiyle kendisiyle alay edildiğini sanmış. Düşünce bozuklukları başlamış, işine gitmemiş, sık sık yaptığı tartışma ve kavgalar yüzünden çevreyi tedirgin etmiş. Bu vaka da ilacın kesilmesi ve tedaviden sonra düzelmiştir.

Uyarıcı bir ilaç olan aktedrona bağımlılığı dolayısıyla “Antedron Fikret” adıyla tanınan Türk ressamı, garip, erotik resimlerinde cesurca renk kullanan bir sanatçıydı. Uzun süren bağımlılığın sonucunda her yanını keserek yaşamına son vermiştir.

Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın kararıyla 1978 yılında eczanelerde amfetamin satışının yasaklanması ve ilacın piyasadan kaldırılmasından sonra bu ilaca bağımlı olanların sayısı çok azalmış, bağımlılık sonucu ortaya çıkan ruhsal bozukluklar ve hastalıklar artık görülmez olmuştur.

Bir Cevap Yazın