Nazi Almanya’sının ve Faşist İtalya’nın İlham Kaynağı!

Sir Francis Galton Nazi Almanya’sının ve Faşist İtalya’nın  İlham Kaynağı! 

Haeckel 1919 yılında öldü. Ama fikirleri Nazilere miras kaldı. Adolf Hitler iktidara geldikten kısa bir süre sonra, resmi bir öjeni politikası başlattı. Alman toplumu içindeki akıl hastaları, sakatlar, doğuştan körler ve kalıtsal hastalıklara sahip olanlar, özel sterilizasyon merkezlerinde toplandılar. Bu kişilere, Alman ırkının saflığını ve evrimsel ilerleyişini bozan parazitler olarak bakılıyordu. Nitekim bir süre sonra toplumdan soyutlanan bu insanlar, Hitler’den gelen gizli bir talimata dayanılarak öldürülmeye başlandı.

Mussolini de İtalya’yı emperyalist ve faşist temeller üzerine oturtmak için aynı Sosyal Darwinist kavramlardan ve iddialardan faydalandı. 1935 yılında Etiyopya’yı işgal ederek 1941 yılına kadar 15 bin insanı katlettirdi. Etiyopya işgalini, ırkçı görüşleriyle destekleyerek makul göstermekten de geri kalmadı. Mussolini’ye göre Etiyopyalılar siyah ırktan oldukları için aşağıydılar ve İtalyanlar gibi üstün bir ırk tarafından yönetilmek onlar için bir şeref olmalıydı.

1900’lü yıllarda Fransız hükümleri de psikolog Alfred Binet’e zihinsel özürlü çocukları diğerlerinden ayırma görevi verdi.

Amerika’daki ise evrimci ırkçı teorisyenlerin başında gelen Henry Fairfield Osborn, İnsan Irklarının Evrimi başlıklı makalesinde “Ortalama bir zencinin zeka yaşı, Homo Sapiens türüne ait on bir yaşındaki çocuğun zekasına ancak ulaşabilir.” diye yazıyordu.

Yine Amerika’nın İndiana eyaletinde 1907’de kabul edilen bir kanunla zeka özürlü, sağır ya da körler zorla kısırlaştırılmaya başlandı. Benzer bir yasayı 1909’da Washington ve Kaliforniya eyaletleri de kabul etti. 1927’de de Virginia eyaletinde zeka özürlüler yasa yoluyla kısırlaştırılmış ve bu yasa, Amerika’nın pek çok eyaletinde 1960’lara kadar yürürlükte kalmıştır.

Bir Cevap Yazın