İsrail’de Ermeni Bayraklı Araca Saldırı!

İsrail’de Ermeni Bayraklı Araca Saldırı!

Azerbaycan ve Ermenistan arasında geçen savaşta, İsrail’de yaşayan bir Ermeni, aracına Ermenistan bayrağı koyduğu için saldırıya uğradı ve aracı parçalandı.

Azerbaycan ve İsrail 1992’den beri diplomatik ilişkiler içerisindedir. Azerbaycan, Türkiye ile birlikte İsrail’le siyasi ve ekonomik ilişkiler geliştiren az sayıdaki müslüman ülkeden biridir.

2019 itibarıyla, iki ülke arasındaki ticaret yılda 5 milyar doları aşıyor.

Azerbaycan’da yaklaşık 15.000 Dağ Yahudisi ve diğer Yahudiler yaşıyor. İsrail’de yaklaşık 80 bin Yahudi – Azerbaycanlı göçmen yaşıyor .

ki ülke arasındaki askeri-teknik işbirliği de başarılı bir şekilde gelişiyor. 2004 yılında Türkiye’de üretilen İsrail silahlarının Azerbaycan’a temini için bir sözleşme imzalanmıştır . WikiLeaks’e göre, Eylül 2008’de İsrail ve Azerbaycan, Soltam’ın Azerbaycan harçları ve mühimmat ordusu, Tadiran Communications – iletişim cihazları ve İsrail Askeri Endüstrileri – geniş bir füze ve rehberlik sistemi tedarik sözleşmesi imzaladığı bir anlaşma imzaladı

Tel Aviv, Dağlık Karabağ’daki sorundaki konumunu açıkça ifade ediyor. İsrail Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Direktörü Alon Ushpiz, İsrail’in Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ne olursa olsun desteklediğini defalarca söyledi . İsrail’in Azerbaycan Büyükelçisi Rafael Harpaz, Ortadoğu deneyimine dayanarak İsrail’in çatışmaya barışçıl bir çözüm önerisini savunduğunu söyledi.

Bir Cevap Yazın