Musevi İnancından Günahları Tavuğa Yükleme Ayini: Kaparot

Musevi İnancından Günahları Tavuğa Yükleme Ayini: Kaparot

Kapara [כפרה], kaparotun tekil hali olup kefaret anlamına gelir; İbranice k-p-r kökünden meydana gelen kelime “kefaret etmek” anlamını taşır

Dindar Yahudilerin yani Musevilerin, günahlarından arınmak için bir tavuğu başlarının üstünde döndürerek bütün günahlarının tavuğa geçtiğini biliyor muydunuz?

Dindar Yahudi, tavuğu veya bir tutam demir parayı bir başkasının kafasının üzerinde üç kere çevirerek o kişinin günahlarını sembolik olarak tavuğa veya paraya geçirir. Ardından tavuk kesilir ve oruç öncesi öğün olarak fakirlere verilir. Eğer kapara için kullanılan nesne paraysa, bu para fakire, oruç tutmaya başlamadan önceki öğününü alması için verilir.

Yahudi dini uygulaması olan Kaparot’ta, horoz resmen dini ve kutsal kase görevi görüp kişinin kafası üzerinde sallandırılır ve Kefaret Günü olarak da bilinen Yom Kippur arifesinde akşamüstü kurban edilir.

Tavukların ‘adak’ olarak kurban edildiği, çok eskilere dayanan ‘kaparot’ geleneği ise Yılbaşı ile Yom Kippur arasındaki herhangi bir günde yerine getirilebiliyor. Kaparot ritüeli çerçevesinde, genellikle erkekler beyaz bir horoz, kadınlar da beyaz bir tavuk adıyor. Adaklar, kişinin başı üzerinde dua okunarak döndürülüyor ve daha sonra kesilerek yoksullara dağıtılıyor. Kümes hayvanlarının baş üzerinde döndürülmesiyle günahların hayvana geçtiği kabul ediliyor.

İsrail’de özellikle Kudüs’te muhafazakar Yahudilerin mutlaka gerçekleştirdikleri Kaparot ayini, laik Yahudiler arasında çok fazla uygulanmayan bir dini ritüel olarak biliniyor.

Bir Cevap Yazın