TransHumanizm Çağı Geliyor!

Transhümanizm, insanın fiziksel ve bilişsel yeteneklerinin artırılması, yaşlanma ve hastalanma gibi arzu edilmeyen veya gereksiz görülen yönlerinin ortadan kaldırılması amaçlayan süper insan yaratma projesidir. Transhumanist insan üstün insandır. Transhumanist insan, evrimin bir sonraki basamağıdır! Transhumanistlere göre beden zayıftır ve zayıflayan beden değiştirilmelidir. Önemli olan beyindir, zihindir, anılarımızdır. Bu yüzden Transhumanistlere göre çürüyen vücudumuzu değiştirmemiz gerekmektedir. Transhumanizm insanlığın geleceğidir! Benjamin Franklin de hızlı ilerleyen bilimin bir sonucu olarak bütün hastalıkların ortadan kaldırılmasından ve yaşlılığın engellenmesinden bahsetmiştir. Transhümanist kavramların 20. yüzyılda doğrudan ve etkili bir habercisi ise John Burdon Sanderson Haldane’in 1923 yılında yayınladığı makalesi Daedalus: Science and the Future ‘dır. Haldane bu makalesinde genetik ve diğer gelişmiş bilimlerin insan biyolojisine sağlayacağı büyük faydalardan söz etmiştir. Biyolog Julian Huxley ise bilindiği kadarıyla transhümanizm kelimesini ilk kullanan kişidir. 1957’deki bir yazısında Huxley transhümanizmi, “insan olarak kalan fakat kendisini aşarak insan doğasının yeni imkânlarını, yine kendi doğası için keşfeden insan” olarak tanımlamıştır.

Hes Kodu kullanımı, dijital paralar, sosyal medyanın yaygınlaşması, herkesin elinde birer cep telefonu olması Transhumanizme giden bir köprüdür. Transhumanizme karşı çıkan insanlar da vardır. Dini gerçeklerle karşı çıkanlar da çoktur. Çünkü Transhumanizm bazı dinlerin de popülerliğini azaltacakdır.

Transhumanizm yozlaşma mı?

Transhumanizm bazı ülkelerdeki hristiyanları ve budistleri de alarma geçirmiştir. Transhumanist İnsan, Hristiyanlara ve Budistlere göre Tanrıya bir başkaldırıdır.

Bir Cevap Yazın