Saç 1 Ayda Kaç Cm Uzar?

Öncelikle bilimselliği olmadığı halde saçın 1 ayda 1 cm uzadığını belirten insanlar var. Ve bunu bilime dayandırıyorlar, kanıt beklediğimizde de ya saçma sapan yazıları atıyorlar ya da susmaktalar. Saçın 1 ayda 1 cm uzadığını kim söylediyse saçlardan özür dilesin. Bu, tıpkı 1 günde 2 litre su içmemiz gerektiği gibi bir zırvadır. Bir de kür uygulayanlara (1- 2 haftalık veya 1 aylık bakımlar, ya da daha fazlası, rutin yani) , mesela saçlarının 1 haftada 2 cm uzadığını belirtenlere, 1 ayda 8 cm saç uzaması mı, bilimi çürüttün yazan tabiri caizse gerizekalılar görüyorum. Senin her zaman saç uzaman aynı olabilir mi? 1 hafta 2 cm uzadı diye kalan 3 hafta da aynı şekilde mi uzayacak, vücudun bile belli bir alışma süresi var. Maalesef böyle cahilce yorumlara çok rastlıyoruz. 1 haftada 2 kilo verdin diye 1 ayda 8 kilo mu vereceksin?

Demem o ki, saçın 1 ayda kaç cm uzayacağı ile ilgili bir bilimsellik yoktur, keşke olsa. Ancak olacak olsa bile bilimin değişken bir durum olduğunu varsaymamız en doğrusudur. Yani bu konuda bir kanıt bile olsa, bu herkes için geçerli olamaz. Yeterli değildir. Bunun için tüm insanları incelememiz lazımdır. Bu da mümkün değildir. Tüm etnikleri bile incelesek yine yeterli olamaz. Herkes aynı şekilde beslenmiyor, genetik yatkınlık var, herkesin metabolizması farklı, metabolizma hızı dahil saç uzamasını etkileyen bir olaydır. Sırf buradan bile saç uzamasının bireysel olduğunu söylemek mümkün. Bir diğer nedenleri incelemek için bu yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Saç 1 Ayda 1 Cm Mi Uzar? – Türkçe Malumatlar (turkcemalumatlar.com)

2 Haftada 6 Cm Saç Uzatmak Mümkün Mü? – Türkçe Malumatlar (turkcemalumatlar.com)

Kendi saç uzamamdan bahsetmem gerekirse eğer, ben günde 3 yumurta yiyen, lavanta çayı içen, havuç, ceviz, muz, elma, zeytin ve zeytinyağı tüketen, 4 – 5 dilim peynir yiyen ve denk geldiğimde 2 3 bardak süt içen biriyim. Sadece bunlar bile saç uzamamı ne kadar etkiler tahmin edersiniz. Eskiden su tüketimim şuana göre azdı, bunu 4 Litreye çıkardığımda uzaması zor anlaşılan saçlarımda hızlı bir uzama gözlemledim. Ayda ortalama 4 cm uzama gözlemliyorum. Stresli dönemlerimde ise hiç uzamıyor. Aralık ayındaki saç uzamamla Ocak ayındaki saç uzamam aynı olmuyor elbette. Yazları saçlarım hıphızlı uzarken ekim ve kasım ayları bir de düzgün beslenmezsem uzama hızı işkence olabiliyor. Bunların hepsinin bir sebebi var. Herhangi bir vitamin mineral eksikliği vesaire varsa zaten saçınızın uzama ihtimali çok düşüktür. Elbette 1 ayda 10 – 15 hatta 20 cm’den bahseden hayalperestlikten bahsetmiyorum. Bunlara da prim vermeyin. Ancak saçları uzamayanlar da, saç uzatma gönderilerine gelip saç 1 ayda 1 cm’den fazla uzamaz klişesinden bahsedip durmasın. Lütfen bilimsel olmayan klişeleri bilimselmiş gibi göstermeyin. Hele ki cilt, saç ve benzeri gibi değişken konularda. Ayda 4 cm saçlarım uzuyor, düzenli olarak ölçüm yapıyorum, nerede şimdi sizin bilimsel olarak söylediğiniz 1 cm, bilime aykırı mı oluyorum ben şimdi?

“Saç 1 Ayda Kaç Cm Uzar?” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın