İngiliz Emperyalizmine Adanmış Bir Ömür

İngiliz Emperyalizmine Adanmış Bir Ömür

Winston Churchill (Çörçil), hayatını İngiliz Emperyalizmine ve İngiliz Kraliyetine adammış biridir. Churchill siyasete atılıp meclis sıralarına oturduğunda 25 yaşındaydı. O zamana kadar 4 savaşa girmiş, 5 kitap yayımlamış, 215 makale yazmış, son 50 yılın en büyük süvari taarruzuna katılmış ve bir esir kampından kaçmayı başarmıştı. Churchill aynı zamanda Liberaldir. Liberalizm her şeyden önce özgürlüğü savunan bir düşüncedir ancak Churchill’in Liberalizminde Türklere yer yoktur. Churchill’e göre Türkler Orta Asya’ya sürülmeli ve Anadolu Kürtler, Yunanlılar, Ermeniler arasında pay edilmelidir. Çünkü Churchill’e göre Türkler barbardır ve anavatanı Moğolistan’dır.

Churchill’in liberalizmine göre İngiltereye (Birleşik Krallık-United Kingdom) baş kaldırmak Liberalizme baş kaldırmaktır. Yani Churchill bir Liberal olmasına rağmen İngiliz Milliyetçiliğinden vazgeçmemiştir. Churchill hayatı boyunca İngiliz çıkarlarına savundu. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz halkına verdiği moraller ile savaşın yükünü hafifletti. Ayrıca İkinci Dünya Savaşı sırasında Türklere kazık atacaktı ancak Türk hükümeti bu oyuna düşmedi. Churchill Türklere silah ve cephane göndereceğini söyledi, ancak bu söylemleri birer yalandan ibaretti. Sadece Türkiye’yi savaşa sokup aradan çekilmek istiyordu. Bu sayede Türkiye zayıflayacak ve savaş bittikten sonra da Türkiye’nin bazı topraklarında özerk yönetimler kurulacaktı, ancak Türkiye bu tuzağa düşmedi.

Churchill bol bol püro içerdi ancak ölümü pürodan olmadı. Son yıllarını daha çok yazarak ve resim yaparak geçirdi. 1953 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. 1963’te Amerikan Devleti, kendisine onursal vatandaşlık verdi. 1965 yılında, 91 yaşında inme nedeniyle öldü ve Blenheim Palace’a gömüldü.

Bir Cevap Yazın