Tarihte Bugün: 23 Mart

  • Robert C. Gallo doğdu. (1984) AIDS’ten sorumlu virüsü (1984) birlikte keşfeden Amerikalı bilim adamı – insan immün yetmezlik virüsü (HIV). Fransız bilim adamı Luc Montagnier aynı virüsü 1983’te bağımsız olarak buldu, ancak AIDS ile ilişkilendirdi. Gallo HIV kan testini geliştirdi. Daha sonra sağlık çalışanları, hem kan nakli stoklarını korumak hem de hastaların daha hızlı teşhisine izin vermek için ilk kez AIDS virüsü taraması yapabilir. Gallo, HIV ile enfekte olanlar için tedavileri araştırmaya devam etti. 1996’da, HIV virüsünü bloke edebilecek ve AIDS’in ilerlemesini tutuklayabilir doğal bir bileşik – kemokinler – keşfetti. Ulusal Kanser Enstitüsü’nde 30 yıl kaldıktan sonra, 1996’da yeni Viroloji Enstitüsü’nün başkanı oldu. 23 Mart 1937 yılı.
  • Emmy Noether doğdu. Amalie Emmy Noether, soyut cebirlere yaptığı katkılarla, özellikle de halka idealleri üzerindeki zincir koşulları üzerine çalışmasıyla tanınan bir Alman matematikçiydi. Teorik fizikte Noether Teoremi ‘niüretti Fizik ve koruma ilkelerinde ssimetriler arasında bir ilişki olduğunu kanıtlıyor. Genel görelilik teorisindeki bu temel sonuç Einstein tarafından övüldü. Einstein’ın genel görelilik teorisinin çeşitli kavramları için formülasyonlara yol açan değişmezlik teorisindeki çalışmasıydı. Albert Einstein, The New York Times’taki ölüm ilanı için şunları yazdı: “Fraulein Noether, kadınların yüksek öğreniminin başlamasından bu yana şimdiye kadar üretilen en önemli matematik dehasıydı. 23 Mart 1882 yılı.
  • Wernher von Braun doğdu. Wernher Magnus Maximilian von Braun, roketlerin en önemli geliştiricilerinden biri olan ve uzay araştırmalarındaki uygulamalara evrimi olan Alman-Amerikan roket mühendisiydi. İlgisi Almanya’da bir genç olarak başladı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler için ölümcül V-2 balistik füzesinin geliştirilmesine öncülük etti (bu rol tartışmalı olmaya devam ediyor). Savaştan sonra, bilgilerini Amerikan ordusuna roket üretmek için kullanmaya götürüldü. 1960 yılında yeni kurulan NASA’ya transfer oldu ve Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nin müdürü ve aya insan koymak için kullanılan Saturn V fırlatma aracının baş mimarı oldu. Katkıları arasında Explorer uyduları; Jüpiter, Pershing, Redstone ve Satürn roketleri ve Skylab. 23 Mart 1912 yılı.
  • Plastik türleri üzerine araştırmalar yapan Alman kimyager Hermann Staudinger doğdu. 23 Mart 1881 yılı.
  • Utah Üniversitesi, soğuk füzyon çalışmaları hakkında ilk bilgileri yayınladı. 23 Mart 1989 yılı.
  • Rus uzay istasyonu Mir, 15 yıllık görevini tamamlayarak imha edildi. 23 Mart 2001 yılı.
  • Denis Burkitt öldü. Denis Parsons Burkitt, Burkitt lenfoma tespitini ilk tespit eden İrlandalı bir cerrah ve tıp araştırmacısıydı. 1957’de, Uganda’da Burkitt, baş ve boyunda hızlı yayılan tümörlerden muzdarip birkaç çocuk buldu. Birkaç hafta içinde öldüklerinde Burkitt bunun daha önce tarif edilmemiş bir kanser hastalığı olduğunu fark etti. Bu ve tüm vakaların etkilenen dokuların lenfositler tarafından sızması ile karakterize edildiğini gösterdi. Meslektaşları Edward Williams ve Clifford Nelson ile hastalığın coğrafi insidansını çizdi ve sıtma ile endemik olan aynı bölgelerde buldu. Bu anket, coğrafi patolojinin öncü çalışmalarından biri olarak kabul edilir. Burkitt hastalık için kemoterapi geliştirilmesine yardımcı oldu. Daha sonra, yüksek lifli diyetleri şampiyon yaptı. 23 Mart 1993 yılı.

Bir Cevap Yazın