Tarihte Bugün: 6 Nisan

  • Anthony Herman Gerard Fokker doğdu. 16 yaşında bir uçak uçuşu gören Hollandalı-Amerikalı havacı ve öncü uçak üreticisi, 20 yaşına kadar ilk uçağını yapmak için ilham aldı. Bu, Baden-Baden’deki boş bir Zeppelin hangarına monte ettiği örümcek olan ve onu uçurarak pilotluk lisansını alan sert bir monoplane idi. İlk fabrikası Almanya’nın I. Dünya Savaşı takip uçaklarınınçoğunu inşa etti ve tanındı, ancak savaşın sonunda Versay antlaşması ile orada işlerinden edildi. 21 Tem 1919’da Hollanda’da sivil uçaklar için bir şirket kurdu ve daha sonra ABD’de üretime başladı. Uçak yapım tekniklerini etkilemeye devam etti ve kaynaklı çelik boru füsülaj yapımını benimsedi. 6 nİSAN 1890 YILI.
  • DNA Araştırmaları ile ünlü olan James Watson doğdu. James Dewey Watson, 1962 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü (Francis Crick ve Maurice Wilkinsile birlikte) “nükleik asitlerin moleküler yapısının ve canlı materyalde bilgi aktarımı için öneminin” keşfi için paylaşan Amerikalı biyokimyacı ve genetikçidir. Deoksiribonükleik asit (DNA), herediteyi kontrol eden hücrelerde bulunan maddedir. Crick ve Watson işbirliğine 1951’de başladı ve çift sarmalı yapı hakkındaki makalelerini 2 Nis 1953’te Nature’dayayınladılar. Bu başarı genetiğin temel taşı haline geldi ve yaygın olarak 20. 6 Nisan 1928 yılı.
  • Amerikalı kaşif Robert Edwin Peary, Kuzey Kutbu’na ulaşan ilk insan oldu. 6 Nisan 1909 yılı.
  • Dennis Cambell öldü. Tuğamiral Dennis Cambell, bir İngiliz deniz havacısı, test pilotu ve açılı uçuş güvertesininmucidiydi , eksen bir uçak gemisinin merkez hattından limana on derece döndürüldü. Bu olağanüstü basit fikir pilotlara inişte ikinci bir şans verdi. İskele pruvasında aşırı çekime, gaz pedalını yeniden uygulamama ve havada kalmaya izin veriyordu. Daha önce, düz bir güverteye kötü bir iniş, bariyere ve en uçta park etmiş uçaklara çarpmak anlamına gelebilir. Campbell’ın fikri birçok hayatı ve milyonlarca masrafı kurtardı. Abd Donanması bu fikri ilk olarak denedi ve antietam taşıyıcısına yapısal değişiklikler yaptı. ABD test sonuçlarından etkilenen İngiliz Amiralliği, daha sonra yeni büyük taşıyıcıları Ark Royal’idönüştürdü. Cambell Kaptan olarak atandı. 6 Nisan 2000 yılı.

Bir Cevap Yazın