Tarihte Bugün: 13 Nisan

  • Buharlı otomobili yapan İngiliz bilim adamı Richard Trevithick doğdu. Kendisi, Yüksek basınçlı buhardan başarıyla yararlanan ve dünyanın ilk buharlı demiryolu lokomotifini inşa eden İngiliz makine mühendisi ve mucit (1803). 1805’te yüksek basınçlı motorunu demir haddeleme değirmeni sürmeye ve kürek tekerlekleri yardımıyla bir mavnayı itmeye uyarladı. Ayrıca bir buharlı vagonu yol lokomotifi olarak denedi. 1812’de, sıcak baca gazlarının suyu ısıtmak için de kullanılabileceği Cornish kazanı icat etti, böylece verimliliği artırdı. Trevithick’in kombine geliştirmeleri, Cornish motorunun yeni tasarımının James Watt tipinin görevini iki katına çıkarmasını veya tiz olmasını sağladı ve watt tipi Newcomen stillerini desteklemiş olduğu için onları desteklediler. İş zekası eksikliği, yoksulluk içinde öldü.13 Nisan 1771 yılı.
  • Paolo Frisi doğdu. İtalyan matematikçi, astronom ve en çok hidrolik çalışmalarıyla tanınan fizikçi (Milano ve Pavia arasında bir kanal tasarladı). Ancak yıldırım iletkenini İtalya’ya ilk tanıtan oydu. Bununla birlikte, bilime en önemli katkıları Galileo Galilei ve Sir Isaac Newton gibi diğer bilim adamlarının çalışmalarının derlenmesi, yorumlanması ve yayılmasıydı. Astronomi üzerine yaptığı çalışma, Newton’un yerçekim teorisine dayanıyordu, dünyanın hareketini inceliyordu (De moto diurno terrae). Ayrıca yerçekimi teorisini(Disquisitio mathematica, 1751) kullanarak dünyanın şeklinin ve büyüklüğünün fiziksel nedenlerini inceledi ve ayın hareketinin zor sorununu ele aldı. 13 Nisan 1728 yılı.
  • Türkiye’nin ilk kadın mühendisleri İTÜ’den mezun oldu. 13 Nisan 1933 yılı.
  • Annie Jump Cannon öldü. Yıldız spektrasının sınıflandırılmasında uzmanlaşmış Amerikalı, sağır astronom.
  • Hibrit Tohum Mısır: 1916’da, ABD’nin ilk hibrit tohum mısır sevkiyatı, Bloomington, Illinois’den Funk Brothers Seed Co. tarafından Jacobsburg, Ohio’dan Samuel Ramsay’e satıldı. Fiyatı çalı başına 15 dolardan. 13 Nisan 1916 yılı.
  • Taş Kırma Makinesi: 1831’de, bir taş kırma makinesi için ilk ABD patenti Zanesville, Ohio’dan Benjamin F. Lodge ve Ezekial T. Cox’a verildi. 13 Nisan 1831 yılı.
  • 1896’da Harvard Koleji Gözlemevi’nde işe alındı ve tüm kariyeri boyunca orada kaldı. Harvard spektral sınıflandırma sistemi ilk olarak Edward C. Pickering, Gözlemevi Müdürü, yüzyılın başlarında, geliştirilmiş fotoğraf plakalarında çekilen objektif prizma spektrumları kullanılarak geliştirilmiştir. Pickering Cannon ile birlikte Harvard sistemini daha da geliştirmek, iyileştirmek ve uygulamaktı. O, B, A, F, G, K, M sınıflarında yıldızların yüzey sıcaklığı açısından sınıflandırılmasını yeniden düzenledi ve yıldız spektrasının anıtsalHenry Draper Kataloğu için 225.000’den fazla yıldızı kataloglandı (1918-24). 13 Nisan 1941 yılı.

Bir Cevap Yazın