Tarihte Bugün: 17 Nisan

  • İtalyan astronom Giovanni Riccioli doğdu. Giovanni Battista Riccioli, bir çift yıldızı (birbirine çok yakın olan iki yıldız) ilk gözlemleyen İtalyan astronomdu – Ursa Major’daki Mizar, Büyük Kepçe’nin kolundaki orta yıldız. Ayrıca Jüpiter’de uydu gölgeleri keşfetti. 1651’de ay özelliği adlarının çoğunu mevcut kullanımda atadı. Daha belirgin özelliklere ünlü astronomlar, bilim adamları ve filozofların adını verirken, “denizler” veya “maria” olarak adlandırdığı geniş karanlık ve pürüzsüz alanlara isim verdi. Ay denizleri adını ruh hallerinden (Huzur, Dinginlik Denizleri) veya karasal fenomenlerden (Yağmurlar, Okyanus veya Fırtınalar Denizi) almıştır. 17 Nisan 1598 yılı.
  • Georges J.F. Köhler doğdu. Georges Jean Franz Köhler, bir dizi hastalığın teşhisinde ve bunlarla mücadelede kullanılan saf, tekdüze ve son derece hassas protein molekülleri olan monoklonal antikorların üretilmesi tekniğini geliştirmedeki çalışmalarından dolayı 1984 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü (César Milstein ve Niels K. Jerneile) paylaşan bir Alman immünologdu. Bu antikorlar ve sonraki gelişmeler çalışmalarını temel aylak ele alamıştır, bazı kanser ve AIDS formları da dahil olmak üzere birçok immünolojik hastalığın tanı ve tedavisinde devrime neden olmuşlardır. 1975’te Milstein ile birlikte Nature’da monoklonal antikorların üretimine yol açan çalışmalarının sonuçlarını yayınladılar “Önceden tanımlanmış özgüllük antikoru salgılayan kaynaşmış hücrelerin sürekli kültürleri.” Milstein ve Köhler’in monoklonal antikor üretme yöntemi, antikor üreten bir hücreyi – istilacı bir organizmayı tanıyabilen – süresiz olarak yaşayan ve üreyen bir tümör hücresi ile kaynaştırmayı içerir. Keşifleri hafif hastalıklar ve kanser ve AIDS gibi hastalıklar üzerine yapılan araştırmalarda kullanılmaktadır. 17 Nisan 1946 yılı.
  • Türkiye ile ABD arasında telefon görüşmeleri yapılmaya başlandı. 17 Nisan 1953 yılı.
  • İlk Kadın Pilotun Solo Küresel Uçuşu: 1964’te Geraldine (“Jerrie”) Mock Columbus, Ohio’ya indi ve dünya çapında tek başına uçak uçuşunu tamamlayan ilk kadın oldu. 7-1/2 yıllık uçuş deneyimine 800 saatten az kayıtlı bir Columbus ev hanımıydı ve 19 Mar 1964’te 23.206 millik solo hava yolculuğunda tek motorlu Cessna Model 180 uçağıyla Columbus’tan havalmadan bir aydan kısa bir süre önce enstrüman derecesini almıştı. Yolculuk 21 mola ile 29-1/2 gün sürdü. Uçaktaki amblem “Columbus Ruhu”ydu ama adı “Üç-Sekiz Charlie”ydi. Newark, Ohio’da doğdu ve Ohio Eyalet Üniversitesi’nde Havacılık Mühendisliği okudu. Bazı sorunlarolmadan olmasa da, solo uçuşunun nihai başarısı, dönemin küçük uçaklarının güvenilirliğini de yansıtır. 17 Nisan 1964 yılı.
  • Bilim adamı, mucit, siyasetçi gibi önemli sıfatları olan Benjamin Franklin 84 yaşında öldü. Elektrik deneyleri ve teorileri hakkındaki raporlarıyla Avrupa bilim çevrelerinde yaygın olarak tanınan Amerikalı devlet adamı, bilim adamı, mucit, diplomat, yazar, yazıcı ve yayıncı. Açık şöminelerden ve paratonerdendaha fazla sıcaklık vermek için hala üretilmekte olan bir sobatürü icat etti. Bifokal gözlükler de onun fikriydi. Birleşik çabayla bir topluluğun sadece zengin birkaç kişinin kendileri için alabileceği olanaklara sahip olabileceği gerçeğini kavrayarak, insanların artık kabul ettiği kurumların kurulmasına yardımcı oldu: bir itfaiye şirketi (1736), bir kütüphane (1731), bir sigorta şirketi (1752), bir akademi (1751) ve bir hastane (1751). Bazı durumlarda bu vakıflar Kuzey Amerika’da türünün ilk örneğiydi.17 Nisan 1790 yılı.

Bir Cevap Yazın