Tarihte Bugün: 30 Nisan

  • Roy Chadwick doğdu. I. Dünya Savaşı sırasında Avro 504 eğitmenini tasarlayan İngiliz havacılık mühendisi. Diğer tasarımları arasında Bebek (gerçekten hafif bir uçak), Avian ve Anson (RAF kıyı keşif için kullanılır) bulunmaktadır. II. Dünya Savaşı’nda Manchester ve ünlü Lancaster ağır bombardıman uçaklarını geliştirdi. Daha sonra, Tudor ve Ashton olmak üzere jet motorlu uçaklarla çalıştı. Manchester’daki Woodford havaalanı yakınlarında Tudor II prototipinin test uçuşu kazasında öldü. 30 Nisan 1893 yılı.
  • Daha çocuk yaşlarında, dönemin büyük matematikçilerinden olacağı belli olan Carl Friedrich Gauss Almanya’da doğdu. Gauss, yeteneğinin çok küçük yaşlardan itibaren gösterdiği matematiğin neredeyse tüm alanlarını dönüştüren bir Alman matematikçiydi. Manyetizma ve elektrikte teoriye yaptığı katkılardan dolayı, manyetik alan birimi gauss olarak adlandırılmıştır. İstatistiklerde en az kare yöntemini tasarladı ve Gauss hata eğrisi hala iyi biliniyor. Önerisinde SI sisteminin fiziksel birimlerin uzunluk, kütle ve zaman gibi birkaç mutlak birime dayanması gerektiğini tahmin etti. Astronomide ceres ve Pallas adlı küçük gezegenlerin yörüngelerini yeni bir yöntemle hesapladı. Heliotrope’yi Dünya’nın şeklinin trigonometrik tespiti için icat etti. Wilhelm Weberile elektromanyetik bir telgraf ve iki manyetometre geliştirdi. 30 Nisan 1777 yılı30 Nisan 1777 yılı.
  • Elektron Hakkında: 1897’de, Kraliyet Kurumu Cuma Akşamı Söylemi’nde, Joseph John Thomson (1856-1940) ilk olarak elektronların varlığını açıkladı (şimdi adlandırıldıkları gibi). Thomson, dinleyicilere yılın başlarında şaşırtıcı bir keşif yaptığını söyledi. Atomdan bin kat daha küçük bir madde parçacığı bulmuştu. Ona “küçük beden” anlamına gelen bir korpus dedi. Thomson, Cambridge Üniversitesi Cavendish Laboratuvarı’nın müdürü ve İngiltere’nin en saygın bilim adamlarından biri olmasına rağmen, mevcut bilim adamları haberlere inanmakta zorlandılar. Atomun maddenin var olabilecek en küçük ve bölünmez parçası olduğunu düşündüler. Bununla birlikte, elektron keşfedilen ilk temel parçacıktı.
  • Türkiye’nin GSM operatörleri, 3G için sözleşme imzaladılar. 30 Nisan 2009 yılı.
  • Fırtına uyarı sistemini geliştirerekk denizcilere önemli katkılar sağlayan meteorolog Robert Fitzroy 60 yaşında İngiltere’de öldü. 30 Nisan 1865 yılı.
  • J.C. Arthur öldü. Joseph Charles Arthur, ‘paslar’ olarak bilinen parazitik mantarlar hakkında temel gerçekleri keşfeden Amerikalı bir botanikçiydi. Purdue Üniversitesi Botanik ve Bitki Patolojisi Anabilim Dalı’nın ilk başkanıydı. Bitki pasları, bitki parazitik mantarlarının en büyük doğal gruplarından birini oluşturur. Konak bitkileri ile yakın evrimsel ilişkileri, karmaşık yaşam döngüleri ve tüm kıtalarda (Antarktika hariç) büyük ortamlar altında gelişmelerine izin veren sayısız biyolojik adaptasyonları nedeniyle büyük bilimsel ilgi çekiyorlar. 30 Nisan 1942 yılı.

Bir Cevap Yazın