Temel Veteriner Genetik Önemli Notlar

Temel Veteriner Genetik Önemli Notlar Ünite 10

PCR, kalıp DNA’nın karşılıklı zincirleri arasındaki hidrojen bağlarının kırılmasını sağlayan denatürasyon; primerlerin kalıp DNA üzerindeki komplementer dizilerine bağlanması sağlayan bağlanma; polimeraz enziminin yeni bir DNA senezlemesini kapsayan uzama aşamalarından oluşmaktadır. PCR için gerekli olanlar; kalıp DNA, ileri ve geri yönlü bir çift primer, ısıya dayanıklı DNA polimeraz enzimi, serbest nükleotidler ve termal döngü cihazıdır.

Jel elektroforezi akrilamid ve agaroz gibi polimerize olabilen kimyasallara dayanan bir tekniktir. Polimerizasyonda ise oluşan porlar, kullanılan kimyasalın yoğunluğuna göre değişmektedir. Örneğin agaroz jel elektroforezinde düşük yoğunlukta bir jel hazırlanmışsa (%0.6-1) porlar geniş olacağından büyük DNA molekülleri kolaylıkla geçebilirken (genomik DNA vb. gibi); yüksek yoğunlukta hazırlandığında (%2-4) küçük DNA molekülleri (PCR ürünleri) kolaylıkla geçerken büyük moleküller geçemez.

Moleküler belirteç amacıyla kullanılan AFLP, RAPD, RFLP, mikrosatellit ve SNP analizleri türler ya da bireyler arasındaki polimorfizme dayanmaktadır. Polimorfizm açısından en bilgi verici olanı ise tek bazlık farklılıkları ifade eden tekli nükleotid polimorfizmidir.

Çiftlik hayvanlarının üretim sistemlerinde klasik seleksiyon sistemlerinin ayrı bir yeri vardır. Görebileceğiniz tüm ırklar uzun yıllar süren ve dikkatli gözlemlere dayanan özel seleksiyon sistemlerinin sonucunda ortaya çıkmıştır. Ancak moleküler tekniklerin gelişmesiyle beraber hayvan genetiği ile ilgili çalışmalar ve teknikler ıslah çalışmalarında da önemli ilerlemelere neden olmuştur. Bunun en önemli örneği belirteç yardımcılı seleksiyondur. Mikrosatellit, RFLP gibi belirteçlerin kullanıldığı bu seleksiyonun kısa sürede genetik ilerleme sağlaması, istenilen karakterler kadar istenilmeyen karakterlerin de ayrımı gibi avantajlarının yanı sıra maliyeti arttırması, özel uzmanlık ve deneyim gerektirmesi, çok sayıda hayvan bilgisine ihtiyaç duyulması gibi olumsuz yönleri de bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s