Kuran’da Neden Kar Yağışından Bahsedilmez?

Kuran’da Neden Kar Yağışından Bahsedilmez? Aslında bu sorunun cevabı bizzat Kuran’ın içinde yazmaktadır.

En’âm Suresi – 92 . Ayet Tefsiri

وَهٰذَا كِتَابٌ اَنْزَلْنَاهُ مُبَارَكٌ مُصَدِّقُ الَّذٖى بَيْنَ يَدَيْهِ وَلِتُنْذِرَ اُمَّ الْقُرٰى وَمَنْ حَوْلَهَاؕ وَالَّذٖينَ يُؤْمِنُونَ بِالْاٰخِرَةِ يُؤْمِنُونَ بِهٖ وَهُمْ عَلٰى صَلَاتِهِمْ يُحَافِظُونَ ﴿٩٢

Bu (Kur’an), Ümmülkurâ (Mekke) ve çevresindekileri uyarman için sana indirdiğimiz, kendisinden öncekileri doğrulayıcı mübarek bir kitaptır. Âhirete inananlar buna da inanırlar ve onlar namazlarını kılmaya hakkıyla devam ederler.

Gördüğünüz gibi Enam suresi 92. ayette Kuran’ın açık bir şekilde Mekke ve Çevresinde yaşayanlar için gönderildiği söylenmektedir. Yine Kuran’da geçen başka ayetlerde de okuyup anlayasınız diye bu kitap Arapça olarak inmiştir denmektedir. Bu yüzden Kuran’da Kar yağışından veya kutuplarda yaşayan hayvanlarda bahsedilmemesi normaldir. İslam Arapların kültürüne ve Arap coğrafyasına göre şekillenmiş bir dindir. Enam Suresinde söylediği gibi Türkistan’da veya İrlanda’da yaşayanları uyarmak için gönderilmemiştir, Mekke ve Çevresindekileri uyarmak için gönderilmiştir. Bu yüzden Kuran’da Arap Coğrafyasında yaşayan hayvanlardan ve doğa olaylarından bahsedilir. İslam, Arapların kültürüne, diline, yaşayış tarzına uygun olan, Araplar için mükemmel bir inanç sistemidir. Zaten bu yüzdendir ki Müslüman olan ırklar hızlı bir şekilde Araplaşmıştır. Örneğin; Mısır, Fas, Cezayir, Nijer, Libya ülkelerinde halk Arap olmamasına rağmen Arap kültürünü benimsemiştir ve Arapça konuşmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s