Veganlığın Kalesi Türkiye!

Türkler eskiden de çok sık et yiyemezdi. Ayda yılda bir kırmızı et yer, haftada 1-2 defa da tavuk eti yerdi. Kırmızı et yiyemeyen Türkler, arada bir tavuk yiyerek vücudunu beslerdi. Artık tavuk fiyatları da arttığı için yenmeyecek duruma geldi. Türkler büyük çoğunlukla vegan ve hamur işiyle beslenmektedir. Türkiye artık veganlığın kalesi olmuştur.

Avrupa’nın en vegan ülkesi Türkiye’dir. Veganlık Türkiye’de hızlıca artmaktadır. Çiğköfte bile vegan usulü ile yapılmaya başlanmıştır. Tavuk fiyatları dahi bu şekilde artmışken artık Türklerin damak tadı da iyice değişmiştir. Türkiye’de erken kalkanlar kahvaltıyı sadece simit ve çayla geçirmektedir. Veganlık kahvaltıya da yansımıştır. Artık kahvaltılarda tüketilen yumurtalar da azaldı. Türkiye Avrupa ülkelerine göre ortalama 2 kat daha çok sebze tüketmektedir. Et tüketiminde ise durum çok vahimdir. Avrupalılar Türklerden 3-4 kat daha fazla et tüketmektedir. Otla böcekle beslenen Japon ve Çinli gibi milletler bile Türklerden daha fazla et tüketmektedir.

Et yememek savaşçılığı azaltır. Erkeklerdeki erkeklik hormonu da kaybolur. Et yemeyen erkek kadınlaşır. Son zamanlarda Türkiye’de artan LGBT mensupları ve Et yememe meselesi birbiriyle yakın ilişkilidir. Et yemeyen erkekler de kadınsı hareketler çoğalmaktadır. Erkekler ibneleşmektedir.

One comment

  1. Yazının ekonomik tarafı çok haklı ve yerinde bir gözlem ama et yemeyen erkeklerin ibneleştiğine dair y***k-kürek bir yorum ilk defa duyuyorum…

Bir Cevap Yazın