Avrupa’nın ve Batı Dünyasının Rusya’ya Yaptırımları

Avrupa’nın ve Batı Dünyasının Rusya’ya Yaptırımları

Her zaman demokrasiden ve insan haklarında bahseden batı dünyasının Ruslarla yakından uzaktan ilgisi olan her şeyi yasakladı. Bu paylaşımın amacı kesinlikle birilerini övmek ya da birilerini desteklemek değildir. Bizler turkcemalumatlar olarak Rusya-Ukrayna savaşına tamamen tarafsız bir gözle bakıyoruz. Bu paylaşımdan dolayı bize Rusçu yakıştırması yapmayın. Zaten burada herhangi bir şekilde Ruslar övülmüyor. Blogda hem Batı dünyası hem de Rusya aleyhine bir sürü paylaşım varken bizi bir kalıba sokmayın.

İşte Avrupa’nın ve ABD’nin kısaca batı dünyasının Rusya’ya ve Ruslara yaptırımları

Rus Öğrencilere yapılan baskı ve yıldırıma politikası ile Avrupa’dan çıkmalarını sağlamak

Ruslara karşı savaşan Nazi yanlısı veya Nazi propagandası yapan kişileri desteklemek

Rus müzisyenlerin ve iş adamlarının Avrupa ülkelerine girmesinin yasaklanması. Mesela Chelsea başkanı Roman Abramoviç’in İngiltere’ye girişinin yasaklanması bu baskılar ışığında istifa etmesi. Abramoviç aslında Rus kökenli bile değil, Yahudi kökenli Rus-Portekiz-İsrail vatandaşı. 3 ülkeye vatandaşlığı var.

Rus edebiyatı ile ilgili her şeyin yasaklanması

Rusya’nın en genç milyarderi ve daha önce Putin’in kızı Katarina ile evli olan Kirill Shamalov’un İngiltere’ye seyahat etmesi yasaklandı ve oradaki mal varlığı donduruldu.

AB ve İngiltere, Bank Rossyia ve Promsvyazbank’ın varlıklarını dondurdu.

Rus hava yolu şirketi Aeroflot, İngiltere hava sahasından menedildi.

AB merkezli şirketlerin yanı sıra ilaç şirketleri, askerî iletişim birimleri ve tersanelerin teknoloji ihraç etmeleri yasaklandı. Rus silah üreticisi JSC Kalaşnikof bu yasağa dâhil.

Ruslara ait olan Elektronik, telekomünikasyon ve havacılık dahil sektörlerde üst düzey ve kritik teknik ekipman ve bileşenlerin ihracatı yasaklandı.

Rus bayrağı ve simgeleri ile alakalı olan tişörtlerin, ürünlerin satışının yasaklanması

Rusya’nın AB bankalarında 100 bin euronun üzerindeki mevduatlarının, AB merkezi menkul kıymet saklama kuruluşlarının Rus hesaplarında tutulmasının ve Rus müşterilere avro cinsinden menkul kıymetlerin satılması yasaklandı.

Tayvan dünya çip üretimde lider olan ülke, yarı iletkenler başta olmak üzere Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlara katılacağını duyurdu.

Kanada, Rusya’ya tüm ihracat izinlerini iptal etti. 62 kişi ve kuruluşu hedefleyen yasak listesi oluşturdu.

UEFA’nın 2022 Şampiyonlar Ligi finalini St. Petersburg’dan Paris’e taşıdı. FIFA, maçlarda Rus bayrağı ve marşının kullanılmasını yasakladı.

Polonyalı futbolcular Dünya Kupası elemelerinde Rusya ile oynamama kararı aldı.

Rusya, Eurovision şarkı yarışmasından çıkarıldı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Rusya’nın müsabakalara ev sahipliği yapmasını ve bayrak ve marşını yasakladı.

CoE Bakanlar Komitesi Rusya’nın üyeliğini askıya aldı.

Bir Cevap Yazın