Üniversitelerdeki Öğrenci İşleri

Üniversitelerde öğrenci işleri diye bir şey var. Esas amacı ve görevi öğrencilere yardımcı olmak, sınav sonuçlarını paylaşmak, istenilen belgeyi ayarlamak olan öğrenci işlerinde çalışan birine bir öğrencinin iş yaptırabilmesi deveye hendek atlatmaktan daha zordur. Öğrenci işleri öğrencilere yardımcı olmak yerine her işi yapmaktadır. Sabahtan akşama kadar kahve içerler, tırnak törpülerler, gazete okurlar, film izlerler, telefonda mesajlaşırlar. Lakin bir öğrencinin işini halletmek için öğrenciyi adeta süründürürler. Dandik bir öğrenci belgesi için 2 gün bekletir, sınav sonuç listelerinde bir sürü hata yaparlar.

Kendilerinin bile ne yaptıklarını bilmedikleri, hiç bir soruyu cevaplama kabiliyeti olmayan, sizi devamlı başka yere göndermekten büyük zevk alan insancıklar bütünüdür öğrenci işleri. Sekreter denen varlıkların bir imza için sizi 2 gün beklettiği, acılardan kıvranarak gelseniz bile, yemek molasından 5 dakika öncesinde hiç bir şey yaptıramayacağınız, yaklaşırken korkuyla irkilme yaşanan odadır

Bir öğrencinin öğrenci işlerine bir şey yaptırabilmesi için kırk takla atmalıdır.

Bu işin tek çözümü vardır o da üniversitelerde hocalar dışında hiçbir personele memuriyet kadrosu verilmemesidir. Ömür boyu garanti sistemi ve hiçbir ölçme yapılmaması sonsuza kadar devletin garantisi ile yaşama rahatlığı maalesef bu insanlara iş yaptırmayı namümkün hale getiriyor. Mevcut sistemde ters işleyen şeyin başında hocaların belirli periyodlarla sözleşmelerinin yenilenmesi zorunluyken bu memur tayfasının (öğrenci işlerinden personel işlerine çaycısından şoförüne kadar hepsi tam kadrolu memur) sonsuza kadar o kadroya sahip oluyor olmaları onlara söz geçirmeyi de düzgün iş yaptırmayı da mümkün kılmıyor maalesef. Üniversitelerde eğitim-öğretim personeli dışındaki hiç kimseye memuriyet kadrosu verilmemelidir. Görün bakın o zaman işlerini nasıl doğru düzgün yapıyorlar.

Bir Cevap Yazın