Süt Kalp İçin Önemli mi?

Doktorlar, kadınlara kemikleri güçlendirmek açısından Kalsiyum ağırlıklı beslenme tavsiye ederler. Ancak, kalsiyumu alabileceğimiz esas ürün, “toplam ve doymuş yağ” açısından zengin bir ürün olan SÜT olduğunda bir çelişki ortaya çıkmıyor mu? Kalp sağlığı açısından ne yapmalıyız? Günümüzde marketlerde, yağsız ve light süt ürünleri bulunabiliyor ama hala çoğumuz, sütü “yağlı” bir besin olarak görüyor ve kullanmaktan kaçınıyor. İşte bu, kalsiyum alımının düşük olmasının bir nedenidir. Avustralya’da yakın zamanlarda yapılan bir araştırma var. Halk Sağlığı Bölümünde, sonuçları yayınlanan bu araştırmanın amacı, kadınların süt kullanım alışkanlıklarının anlaşılması ve uzantısında Kalsiyum alımına etkilerinin incelenmesi idi. Araştırma Sonuçları Araştırma 29-74 yaş arasında, menopoz öncesi ve sonrası olarak sınıflandırılmış 300 kadın üzerinde yapılmıştır. Sorulan sorular şöyledir:

1- Yağsız Ürünler

2- Lifli Ürünler

3- Kalsiyumlu Ürünler

4- Kolestrolü Düşük Ürünler

5- Kalorisi Düşük Ürünler

6- Şeker ve Şekerli besinlerc.

Bu 6 gruptan hangisinin en önemli olduğunu düşünüyorsunuz?

Bu araştırma sonucunda, ortalama kalsiyum alımı günde 740 miligram olarak bulunmuştur. Bunun yarısının sütten alındığı görülmektedir. Genç kadınların sütü olduğu gibi içerlerken, yaşlı kadınlar (genellikle 50 yaş ve üstü) genellikle kaymağı alınmış ya da az yağlı sütleri içmektedirler. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, yaşlı kadınların beslenmelerinde 6. gruba verdikleri önemin, genç kadınların verdiği önemden fazla olduğu görülmektedir. Yaşlı kadınların % 55’i, genç kadınların % 35’i en önem verdikleri beslenme grubu olarak “yağ miktarı az” besinleri göstermektedirler. Genç kadınların ikinci önem verdikleri grup “lifli ürünler” yaşlı kadınların ise “düşük kolestrollü ürünler”dir. Bu da, yaşlı kadınların neden “az yağlı süt” kullandıklarını göstermektedir ve kesinlikle yapılması doğru olan bir şeydir. Kalsiyum Azlığı Yaygın Bir Problem Kalsiyum, genç kadınlarda kuvvetli kemiklerin oluşumu için gerekli bir maddedir. Yaşlı kadınlarda ise, Osteoporoz riskini azaltır. Kırılma olasılığını zayıflatır. Kalsiyum başka ürünlerden de alınabilir. Mesela baklagiller, somon balığı, brokoli. Ancak bu yiyecekleri düzenli olarak yiyor bile olsanız, günlük kalsiyum miktarını alamıyor olabilirsiniz. Örneğin 3 bardak brokolinin içerdiği kalsiyum, 1 bardak süte eşittir.

Çözüm Ne?

Bir yandan kemiklerinize kalsiyum gerekli, diğer yandan kalp sağlığınız açısından doymuş yağ ve kolestrol oranı düşük beslenmeniz lazım. Çözüm yolu, yağı azaltılmış veya kaymağı alınmış süt. Bu durumda, içindeki kalsiyum aynı miktarda kalacak ama yağ miktarı azalmış olacaktır. Doktorların özellikle 50 yaş üstüne önerdikleri, 1200 mg’ı almak için, 4 bardak süt içmek gereklidir.

Bir Cevap Yazın