Sokaklar Kirpilere Mezar Oldu!

Sokaklar kirpilere mezar oldu. Kentsel dönüşümle artık bol beton, az yeşil bir hayat yaşıyoruz.

Kirpilerin sözcüsü diyor ki:

“Akşamları yollarda beni ezmemek için dikkatli olun, küçük patilerim hızlı koşmama izin vermiyor… Beni bahçenizde görürseniz asla süt vermeyin, sadece tatlı su verin. Varsa, tavuk aromalı kedi mamasını severek yerim. Bahçenizdeki bitkileri yok edecek salyangozları yerim, zararsızım ve bahçenizin gelişmesi için bir şansım. Çimeninize böcek ilacı koymayın ve güneşli günlerde çim biçerken küçük köşeleri, yaprak yığınlarını, çalıları kontrol edin, biçme makinenizle beni parçalara ayırmamanız için. İlginiz için teşekkür ederim, türümün nesli tükenmekte, hayatta kalmamıza yardım edin”

Kirpi (Erinaceus), kirpigiller (Erinaceidae) familyasından gececil, böcekçil bir memeli cinsi.

Yaklaşık 30 cm boyundadır. Ağırlığı cinsiyete, yaşa ve yaşadığı koşullara bağlı olarak 500-1200 gr. arasında değişir. Gövdesinin üzeri 2-2,5 cm uzunluğundaki kırçıl dikenlerle örtülüdür. Kızdırıldığı zaman vücudu yuvarlak hale gelir ve böylece bir diken topuna dönüşür. Avrupa ve Asya’da görülür. Türkiye’nin hemen her yerinde rastlanır. Yalnız geceleri etkindir. Çevre sıcaklığının 4 °C’nin altına düştüğü zaman kış uykusuna yatar. Hamilelikleri 5-6 hafta sürer. Her doğumda 3-8 yavru doğurur. Ortalama ömrü 18 yıldır. Çoğunlukla böcek, sümüklüböcek, kurbağa, solucan, nadiren küçük fare ve yılan yavrularını yer. İnsanların dayanabildiği tetanus zehiri miktarının 7 bin katına dayanıklı oldukları saptanmıştır. Çok zehirli bazı böcek ve yılanları kolaylıkla avlayıp yer. Ancak engerek zehiri gibi bazı zehirlere karşı da dayanıksızdır.

Erişkin kirpiler kedi mamalarını severek yer. İnek sütü verilmemelidir. Yüksek miktarda laktoz içerdiğinden kirpiler için öldürücüdür, çünkü kirpiler laktozu sindiremez. Bu durum bağırsaklarda ishale sebebiyet verir, ishale bağlı su kaybı ve beslenme yetersizliğinden ölür. Yetim kalan yavruların beslenmesi gerektiğinde yabani hayvan konusunda tecrübeli veteriner hekimlere danışılmalıdır. Dişleri çıkan yavruya konserve veya ıslatılmış kuru kedi-köpek maması verilebilir.

Bir Cevap Yazın