Ayakkabı Boyacısının Zengin Olma Hikayesi

Her sabah Amerika Birleşik Devletleri Manhattan’da büyük bir bankanın CEO’su (Chief Executive Officer) her zaman aynı yerde duran ayakkabı boyacısının bulunduğu köşeye doğru yürüdü. Kanepeye oturdu, ve her zamanki gibi gazetesi Wall Street Journal’ı inceledi ve ayakkabı boyacısı ayakkabılarına harika bir görünüm verdi. Ayakkabı boyacısı CEO’ya sordu:

-Borsadaki durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

CEO kibirli bir şekilde sordu: Neden konuyla bu kadar ilgileniyorsun?

Boyacı; Bankanızda bir milyon dolarım var ve paranın bir kısmını sermaye pazarına yatırmayı düşünüyorum.

“ -İsmin ne?” dedi Ceo. ve Boyacı cevap verd,; -John Smith”

CEO bankaya geldi ve banka müdürüne sordu:

-John Smith adında bir müşterimiz var mı?

Müdür, -Evet var, değerli bir müşteri ve Hesabında bir milyon dolar var”

CEO ani bir kararla dışarı çıktı ve ayakkabı boyacısına yaklaştı ve dedi ki:

-Bay Smith, önümüzdeki pazartesi kurul toplantısında onur konuğu olmanızı ve bize hayat hikayenizi anlatmanızı istiyorum. Eminim sizden öğrenecek çok şeyimiz olacaktır.

Ayakkabı boyacısı pazartesi günü yönetim kurulu toplantısına katıldı. CEO kendisini kurul üyelerine sundu ve Bay Smith hikayesini anlatmaya başladı:

-Bu ülkeye uzun yıllar önce, bilinmez bir isimle genç bir Avrupalı göçmen olarak geldim. Tek kuruşum olmadan gemiden ayrıldım. Yaptığım ilk şey adımı Smith olarak değiştirmekti. Aç ve yorgundum. İş aramak için dolaşmaya başladım ama boşuna. Aniden kaldırımda bir bozuk para buldum. Bir elma aldım. İki seçeneğim vardı: Elmayı yiyip açlığımı yatıştırmak ya da bir iş kurmak. Elmayı 2 dolara sattım ve parayla iki elma aldım. Onları da sattım ve işe devam ettim. Dolar biriktirmeye başlayınca da kullanılmış bir fırça ve boya satın alabildim ve insanların ayakkabılarını boyamaya başladım. Eğlence veya kıyafetlere bir kuruş harcamadım, hayatta kalmak için ekmek ve peynir yedim. Bir keşiş gibi yaşadım ve her bir kuruşu biriktirdim.

Bir süre sonra müşterilerim ayakkabılarını boyarken rahat oturabilsinler diye 2.ci el bir koltuk alabildim ve bu da bana daha fazla müşteri getirdi. Hayatın zevklerine tek kuruş harcamadım. Sonunda 6 ay önce Chicago’da içki kaçakçısı kardeşim öldü ve bana bir milyon dolar bıraktı.

Bir Cevap Yazın