Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Zeki İnsanı: William James Sidis

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Zeki İnsanı: William James Sidis 6 aylıkken alfabeyi çözdü, Türkçe dahil 8 dil öğrendi. William James Sidis değişik bir çocuktu. 6 aylıkken alfabeyi çözdü, 18 aylıkken New York Time’sı okumaya başladı. 2 yaşında Latince, 3 yaşında Yunanca öğrenen Sidis, 4 yaşındayken anatomi üzerine denemeler yazdı. 8 yaşına gelmeden Rusça, Fransızca, İbranice, Türkçe, Ermenice ve Almanca’yı da öğrendi ve Vindergood olarak isimlendirdiği bir dil geliştirdi. Biz 12 yıllık zorunlu eğitimle uğraşırken William James Sidis ilk okulu 9 ayda bitirmiş.

1.sınıf 1 gün
2. sınıfı birkaç gün
3. sınıfı 3 ay
4. sınıfı 1 hafta
5. sınıfı 15 hafta (tabii 5. sınıf biraz zor…)
6. ve 7. sınıfı 40 gün gibi bir sürede bitirdi.

Harvard’ın yazılı sınavlarını geçti fakat duygusal sınavlardan kaldı.

Sidis, daha sonra Harvard Üniversitene başvurdu ve yazılı sınavların hepsinde başarılı oldu. Ama okul kurulu Sidis’in yeterli duygusal yoğunluğa sahip olmadığını söyleyerek Sidis’i okula kabul etmedi. Fakat azmetti. 11 yaşında 2. başvurusunda kendini kabul ettirdi. 11 yaşında Harvard Üniversitesine tekrar başvurdu ve bu sefer kabul edildi. Aynı yıl Harvard’da profesörlere 4 boyutlu objeler hakkında özel ders vermeye başladı. Harvard Üniversitesinden mezun olurken hazırlanan transkripte Sidis’in 40 dil konuşabildiği yazıyor . Rivayete göre öğrenilebilen bütün dilleri birbirine tercüme yapacak kadar biliyormuş. Sidis’in bir günde bir dili öğrenebildiği ve ertesi gün diğer bildiği dillerle tercüme yapabildiği hakkındaki iddialar arasında. Rivayete göre kendisi bu bir günde dil öğrenme yeteneği sayesinde ölümüne dek öğrenilebilen bütün dilleri öğrenmiş, hatta ileri gidip diller uydurmaya başlamış. Dünyanın gelmiş geçmiş en yüksek IQ’suna sahip.

Eşinin söylediğine göre, Sidis’in kardeşi onu bir psikoloğa götürerek IQ testine sokmuş ve ölçülen değer 250 ila 300 arasındaymış. Sidis o zamanlar bilinmeyen, uzayda ışığı bile yutan (kara delik) termodinamik alanlardan, The Animate and the Inanimate (1925) adlı makalesinde bahsetmiştir. 16 Yaşında Hukuk Fakültesine başladı. Harvard’da eğitimini tamamlayan William James Sidis 16 yaşında üniversitede Hukuk Fakültesine geçti ve hayatı farklı bir yönde devam etti.

Marksist görüşe sahip olan William James Sidis, 20’li yaşlarına geldiğinde sosyalist/komünist eylemlere, mitinglere katıldı ve 1 Mayıs gösterilerinde hükümet tarafından tutuklanarak hapse girdi. Aynı zamanda ateist olan William James Sidis, gazetelerin hedefi oldu. Her şeyden uzaklaştı ve 1944’te öldü. Yaşamının geri kalan kısmını bilimden uzak geçiren Sidis, hayatını küçük, gündelik işlerle devam ettirdi. 17 Temmuz 1944’te geçirdiği beyin kanamasından dolayı hayatını kaybetti.

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Zeki İnsanı: William James Sidis” üzerine 4 yorum

 1. bence William James Sidis bilimden uzaklaşarak tamamen hata yapmış yani eğer o bilimden uzaklaşmasaydı belki şuan evren hakkında çok daha kaliteli bilgilere ulaşacaktık ve belki de hayat çok daha kaliteli olacaktı yani alttan roketi olan dayanıklı çeliklere sahip olan küçük küre şeklinde ileri gidince roketler arkaya doğru aynı yüksekliğe sahip bir şekilde gidip ilerlemeyi, geriye gidileceği zaman ise öne doğru gidip geriye gitmeyi sağlayan ve ayrıca direksiyona bağlı olan roketleri kullanarak arabalar yapılabilirdi hem bu şekilde kullanılan roketlerin verdiği ateş çevre için duyarlı bir tür arıtma sistemiyle zararlı gazlar veremezdi ve bu tür fikirler ile dünyada ki kirlilik sıfıra inebilirdi

  Beğen

  1. Gerçekten bilimde ilerlemiş olsaydı daha farklı durumlar söz konusu olabilirdi ancak, yüksek iq sahibi her insan bilimle (doğa bilimleri veyahut matematik) gibi alanlarda devam etmek zorunda değil. Zaten en başta yüksek dil yeteneği ile kendisini göstermiş. Bilime olan ilgisini devam ettirmiş olsaydı daha kısa zamanda daha fazla bilgi edinmemizi sağlayabilirdi ancak devam eder miydi bilemeyiz, bilemeyeceğimiz durumlar hakkında net düşünemeyiz. Bunun yanında bu tarz özel kişilerin, (iq anlamında) genelde tek bir konu – alan üzerinde yoğunlaşmasını beklememiz yanlış olur.

   Beğen

  1. İnsanlar kısa sürede kâr yapmayı amaçlamaktadır. Bu yüzden paralarını uzun süreli ve kazancı kesin olmayan işlere yatırım yapmak istemezler. Bu tarz işler için ya arkanızda güçlü ve zengin bir şirket olacak ya da devlet yardımcı olacak.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s