Yaşanması Gereken Macera 1 : Fethiye, İnsanlara Kanat Dağıtma Fabrikası

Yaşanması Gereken Macera 1 : Fethiye, İnsanlara Kanat Dağıtma Fabrikası

“Doğayla mücadele edilmez, doğa kullanılır. Doğanın en soylu kuvveti olan rüzgarı kullanmanın adıdır yamaç paraşütü. Bulutların arasından süzülmek, rüzgarın bedeninize dokunması, yer çekimine umarsızca bir isyandır yamaç paraşütü. Gökyüzü, kanınıza bir virüs gibi bulaşır. Bir süre sonra irtifaya bağımlı hale gelirsiniz;uçmadıkçs bir şeylerin eksikliğini hissedersiniz.

Yamaç paraşütü, Türkiye’de 90’lı yıllarda, üniversitelerdeki havacılık kulüpleri önderliğinde başladı ve çok hızlı gelişti. Bu gelişmedeki en büyük faktör, Ölüdeniz’de  Babadağ gibi 1.900 metrelik bir uçuş bölgesinin varlığıydı…. Denizin yanı başından yükselen, farklı rüzgar koşullarına göre kullanılabilecek her yöne doğru kalkış pisti bulunan bu dağda, yeşil ile mavinin mutlu beraberliği, bölgeyi dünya çapında bir yamaç paraşütü merkezi haline getirdi.

Türkiye’de bu spora uygun o kadar çok bölge var ki. Bu spora biraz daha ilgi gösterilirse, alternatif turizm açısından ülkemiz çok kazançlı çıkar. Ölüdeniz’de yıllardır ticari tandem (çift kişilik) uçuşları yapılıyor. Böylece insanlar hiçbir teorik bilgi ve eğitim almadan, profesyonel pilotlar eşliğinde uçmanın büyüsünü yaşayabiliyorlar. İnsanlara kanat dağıtma fabrikasında işçiyiz. İşin en güzel tarafı, uçuş sonrasında insanların yüzünde asılı kalan gülümseme….. Herkesi bekliyoruz gökyüzüne. “‘

Ali Es

Bir Cevap Yazın