Tarihte Bugün: 25 Şubat

  • Ida Noddack doğdu. (1925) ren nehrinden adını aldıkları 75 elementi, renyumunu birlikte keşfeden Alman kimyager. Mineral kolumbitinde eser miktarda bulundu. Müstakbel kocası Walter Noddack ile çalışıyordu (1926). Ayrıca masurium dedikleri element 43’ü bulmaya çalışıyorlardı, ancak bu bulgunun duyurulması yanlıştı. Fermi’nin 1934’te uranyumun nötron bombardımanına ilişkin gözlemlerinin raporlarını duyduktan sonra fisyon olasılığı hakkında yorum yaptı. Fikri uykuda kaldı. Ancak, Frisch, beş yıl sonra, aynı fikri sunduğunda, kabul edildi. Fotokimyada, Noddacks renklendirici maddeleri, insan gözünün fotokimyasını ve diğer konuları hassaslaştırma üzerinde çalıştı. 25 Şubat 1896 yılı.
  • Samuel Colt, kendi adı ile ürettiği Colt (Diğer İsimleri: Revolver ve altıpatlar) tabancaların patentini aldı. Böylece silah kullanımı bu süreçten sonra hızla artış gösterdi. 25 Şubat 1836 yılı.
  • İlk uçak gemisi suya indirildi. 25 Şubat 1933 yılı.
  • Telefon: San Francisco, Kaliforniya ve Londra’daki partiler arasında yapılan bir konuşmada 7.287 millik yeni bir telefon şehirlerarası rekoru kırıldı. 25 Şubat 1927 yılı.
  • Nobel Ödüllü Kimyacı Glenn T. Seaborg öldü. Amerikalı nükleer kimyager. 1940-58 yıllarında Seaborg ve Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’deki meslektaşları, bir siklotronda uranyum ve diğer elementleri çekirdeklerle bombalayarak transuranik elementlerden dokuzunu (nobelyuma plütonyum) ürettiler. Bu serideki elementler için aktinid terimini icat etti. Elementler üzerindeki çalışma, İkinci Dünya Savaşı’nda atom bombası geliştirme çabasıyla doğrudan ilişkiliydi. İlk atom bombası deneylerinde uranyum yerine plütonyum seçimini belirlemede etkili olduğu söyleniyor. Seaborg ve ilk işbirlikçisi Edwin McMillan, 1951 Nobel Kimya Ödülü’nü paylaştılar. Seaborg, 1962-71 ABD Atom Enerjisi Komisyonu’nun başkanıydı. Element 106, seaborgium (1974), onun onuruna seçildi.25 Şubat 1999 yılı.

Bir Cevap Yazın