Tarihte Bugün: 10 Mart

  1. *Val Logston Fitch doğdu. 1964’te yapılan ve parçacık etkileşiminin zamanın yönüne kayıtsız olması gerektiği teorisini çürüten bir deney için 1980’de Nobel Fizik Ödülü’nden James Watson Cronin ile çekirdekbilimci olan Amerikalı parçacık fizikçisi. Leo James Rainwater ile birlikte çalışan Fitch, muonik atomlardan gelen radyasyonu gözlemleyen ilk şirketti; Yani, bir muonun elektron yerine çekirdeğin yörüngesinde olduğu türlerden. Bu çalışma atom çekirdeğinin boyutlarının sanılandan daha küçük olduğunu gösteriyordu. Kaonlar üzerine çalışmaya devam etti ve 1964’te James Cronin, James Christenson ve René Turley ile işbirliğine başladı ve bu da nötr K-mesonların çürümesinde temel simetri ilkelerinin ihlallerinin keşfedilmesine yol açtı. 10 Mart 1923 yılı.
  2. *Lillian D. Wald doğdu. Devlet okullarında ülke çapında bir hemşire sistemi kurulmasında etkili olan Amerikalı halk sağlığı hemşiresi. “Henry Street Meleği” (New York) olarak bilinir, çünkü 40 yıldan fazla bir süredir Wald, Henry Street Misafir Hemşire Servisi’ni yönetti, aynı zamanda yorulmadan siyasi ve sosyal yozlaşmaya karşı çıktı. Çocuk çalışma yasalarının gözden geçirilmesine, apartman bölgelerinde konut koşullarının iyileştirilmesine, saf gıda yasalarının yürürlüğe konmasına, zihinsel engelliler için eğitime ve aydınlanmış göç düzenlemelerinin geçirilmesine yardımcı oldu. 10 Mart 1867 yılı.
  3. *Satranç şampiyonu Casparov, turnuvalara katılmayacağını, artık meydanı gençlere bıraktığını açıkladı. 10 Mart 2005 yılı.
  4. *Graham Bell ve yardımcısı, ilk telefon görüşmesini başarı ile yaptılar. 10 Mart 1876 yılı.
  5. *F. Sherwood Rowland öldü. Frank Sherwood Rowland, 1995 Nobel Kimya Ödülü’nü, Dünya’nın ozon tabakasının tükenmesi üzerine araştırmalar için kimyagerler Mario Molina ve Paul Crutzen ile paylaşan Ermeni bir kimyagerdi. Molina ile birlikte çalışan Rowland, insan yapımı kloroflorokarbon (CFC) iticilerinin, Dünya’yı güneşten gelen ultraviyole radyasyondan koruyan ozonosferin ayrışmasını hızlandırdığını keşfetti. 10 Mart 2012 yılı.

Bir Cevap Yazın