Kömür Olmayan Dönem: Triyas Çağı / Devri

Kömür Olmayan Dönem: Triyas Çağı / Devri

Trias Devri, Mezozoik Zamanın birinci alt bölümü olan jeolojik zaman dilimine denir. Günümüzden yaklaşık 251 milyon yıl önce başlayıp 205 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilmektedir. Trias’da deniz yaşamı bugünkü görünümü alır. En önemli fark, dev deniz sürüngenlerinin hakim yırtıcı türleri oluşturmasıdır. Su Kaplumbağaları ve Timsahlar da bu devirde ortaya çıkmıştır. Günümüz mercanları ilk kez Tetis Denizinde ortaya çıkar. Tetis, mercan resiflerinin yoğun olduğu tropik bir denize dönüşür. Pangea’nın kurak kesimlerinde sporlu bitkilerin yanı sıra açık tohumlulardan özellikle kozalaklılar yaygındır. İlk memeliler de Trias’ın sonlarında ortaya çıkmıştır. Bunlar, oldukça küçük cüsseli canlılardır. Dinozorların ilk türleri de bu devre aittir.

Triyas döneminin başlangıcından beri bilinen bir kömür yatağı yoktur. Bu, “kömür boşluğu” olarak bilinir ve Permiyen-Triyas yok oluş olayının bir parçası olarak görülebilir. Kömür boşluğunun olası açıklamaları arasında Permo-Triyas sınırı sırasında deniz seviyesinde keskin düşüşler, Sibirya Tuzakları püskürmelerinden veya asidik bataklıkları bastıran bir çarpışma olayından kaynaklanan asit yağmurları; iklim, turba birikimi için çok sıcak ve kuru olan bir sera iklimine geçiş; sulak alanlar için daha tahrip edici olan mantar veya otçulların evrimi; Turba bataklıklarına adapte olmuş tüm bitkilerin neslinin tükenmesi, yeni bitki türleri evrimleşmeden önce birkaç milyon yıllık bir arayla, veya oksijen seviyeleri düştükçe toprak anoksisi.

Triyas, çoğunlukla kurak bir dönem olmuş olabilir, ancak Tetis Denizi’nin ve çevresindeki toprağın tropikal ve subtropikal enlemlerinde artan yağışların birkaç bölümüyle noktalandığına dair kanıtlar mevcuttur. Daha nemli bir iklimi düşündüren çökeltiler ve fosiller, Anisiyen’den Ladiniyen’e kadar ve Kuzey Amerika kıtasını da içeren daha geniş bir alanın Karniyen ve Rhaetiyen’den bilinmektedir. Güney Çin bloğu ve Arjantin.

Hüzünlü Son:

Trias’ın sonunda, nedeni bugün için net olarak bilinmeyen bir kitlesel yok oluş yaşanmıştır. Hayvan türlerinin yüzde otuzbeşi, deniz yaşamının ise yüzde ellisi bu yok oluştan etkilendi. İlk dinozorlar da tümüyle yok oldular.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s