Tarihte Bugün: 2 Nisan

  • Jacques Francis Albert Pierre Miller doğdu. 1962’de timus bezinin hayvanların bağışıklığını düzenlemedeki önemini gösteren Fransız-Avustralyalı doktor. arazi genç hayvanlarda belirgindir, ancak yetişkinlerde söner. Timus bezi yeterince erken bir aşamada çıkarılırsa, genç bir hayvan yabancı moelküllere karşı antikor direnci geliştiremez. Bu nedenle, göğsün yükseklerinde bulunan timus, bağışıklık yanıtıiçin gereklidir. Bunun nedeni, timusun kemik iliğinden organa göç eden kök hücrelerden T lenfositleri veya T hücrelerini (T = timus) yapmasıdır. Timus bağışıklık sisteminin üniversitesi olarak kabul edilebilir – burada T hücreleri yabancı antijenleri tanımayı ve vücudun kendi dokularında bulunan sayısız “benlik” antijenini görmezden gelmeyi öğrenirler. 2 Nisan 1931 yılı.
  • Kanada’nın Toronto kentindeki CN (Canadian National) Kulesi tamamlandı. (1975) Dünyanın en yüksek kulesi olarak bilinen yapı, yaklaşık 14 ay sonra halka açıldı. Uzunluğu 553 metredir. 2 Nisan 1975 yılı.
  • Rakesh Sharma adlı astronot, uzaya çıkan ilk Hintli oldu. 2 Nisan 1984 yılı.
  • Türkiye, İran ve Pakistan ortak bir haberleşme uydusu yapma konusunda anlaştılar. 2 Nisan 1987 yılı.
  • Mors alfabesinin mucidi Samuel Morse 81 yaşında öldü. 2 Nisan 1872 yılı.
  • Theodore William Richards öldü. 1914 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Amerikalı analitik kimyager, “çok sayıda kimyasal elementin atom ağırlığına ilişkin doğru tespitleri nedeniyle.” Çalışmaları, hata kaynaklarını daha iyi azaltmak için klasik gravimetrik analiz yöntemlerini titizlikle rafine etti. Onun ve iş arkadaşlarının çalışmaları, 60’ın üzerinde element için atom ağırlığı için doğru değerler sağladı. 1913’te, sıradan kurşunun atom ağırlığının uranyumun radyoaktif bozunmasından üretilen kurşundan farklı olduğunu ve böylece Soddy’nin izotop tahminiyle aynı fikirde olduğunu buldu. Richard’ın değerleri, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kütle spektrometresi kullanıma sunulana kadar geliştirilmedi. Ayrıca termokmiya ve elektrokimya alanında çalışmalar yürüttü. 2 Nisan 1928 yılı.
  • Johannes Eugenius Bülow öldü. Bir habitattaki bitkiler, hayvanlar ve diğer organizmalar arasındaki etkileşimlerin çayır ekosistemi gibi çevresel koşullarla şekillenen bir topluluğu nasıl oluşturduğunu gösterdiği için bitki ekolojisinin kurucusu olarak kabul edilen Danimarkalı botanikçi. Ekoloji terimi daha önce 1866’da Haeckel tarafından ortaya atılsa da, Isınma botanik içindeki bu yeni disiplinde araştırma için teorik bir temel oluşturdu. Isınma, toprak, ışık, sıcaklık ve yağış da dahil olmak üzere çevresel faktörler olarak adlandırdığı şeyi inceledi. Brezilya’ya yaptığı keşif gezisi (1863-66) tropikal floranın kapsamlı bir çalışmasını sağladı. Diğer seyahatleri arasında Grönland (1884), Norveç (1885), Batı Hint Adaları ve Venezuela (1890-92) yer aldı. 2 Nisan 1924 yılı.

Bir Cevap Yazın