Tarihte Bugün: 9 Nisan

  • Howard A. Rusk doğdu. II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında yaralı askerleri rehabilite etme çabalarıyla kurduğu rehabilitasyon tıbbı (fizytry veya fizik tedavi olarak da bilinir) bilimini kuran Amerikalı doktor. Savaştan dönen kayıplar için Hava Kuvvetleri’nde Rehabilitasyon Hizmetleri’ni kurdu. Program 215 hastane ve 12 rehabilitasyon merkezinde faaliyet göstermektedir. Şimdi bu özel tıbbi hizmet, kırıklar, yanıklar, tüberküloz, ağrılı sırtlar, felçler, sinir ve omurilik yaralanmaları, diyabet, doğum kusurları, artrit ve görme ve konuşma bozuklukları gibi çeşitli sorunlar nedeniyle engelli kişileri rehabilite etmeyi amaçlamaktadır. New York Times için haftalık bir köşe yazısı yazdı (1945-70). 9 Nisan 1901 yılı.
  • İlk üç boyutlu film olan ‘Mumyalar Müzesi’ gösterime girdi. 9 Nisan 1953 yılı.
  • Sesten hızlı uçak olan Concorde, ilk yolculuğuna başladı. 9 Nisan 1969 yılı.
  • Türkiye’de ilk başarılı kıkırdak nakli yapıldı. 9 Nisan 1979 yılı.
  • Oskar von Miller öldü. Almanya’da elektrik enerjisi endüstrisini besleyen ve Münih’te Deutsches Bilim ve Teknoloji Müzesi’ni kuran Alman elektrik mühendisi. Miesbach’tan Münih’e 57 km boyunca 1400 volt doğrudan akımla uzun mesafeli enerji iletimi üzerinde temel ilk deneyler yaptı. 1891’de Lauffen’den Frankfurt’a 175 km boyunca 20.000 voltluk bir enerji nakil hattı düzenledi ve bu da alternatif akımın iletiminde önemli bir ilerleme oldu. 1918-24 yılları arasında, o zamanlar dünyanın en büyük hidroelektrik santrali olan Walchen Gölü’ndeki elektrik santralini inşa eden proje yöneticisiydi. Yılda ortalama 300 milyon kWh ile Walchen Gölü enerji santrali hala Almanya’nın en büyük tepe yük santrallerinden biridir. 9 Nisan 1934 yılı.
  • Sör Francis Bacon öldü. İngiliz filozof, bilimsel bir yöntemi teşvik eden etkisiyle hatırlandı. Bilimsel araştırmanın amacının, insanın durumunu iyileştirmek için doğa anlayışının pratik uygulaması olduğunu söyledi. Bilim adamlarının deneysel olarak tekrarlanabilir bazı önemli durumlara (“yetkili örnekler” olarak adlandırdığı) odaklanmaları gerektiğini yazdı. Bu tür fenomenleri tablo ettikten sonra, araştırmacı aynı zamanda daha kapsamlı yasalara kademeli bir yükseliş yapmayı hedeflemelidir ve yasalar piramidini yukarı taşırken daha fazla ve daha fazla kesinlik kazanacaktır. Aynı zamanda, ulaşılan her yasa onu yeni deney türlerine, yani yasanın keşfine yol açanların üzerinde ve üstünde deney türlerine götürmelidir. 9 Nisan 1626 yılı.

Bir Cevap Yazın