Tarihte Bugün: 24 Nisan

  • Robert Porter Allen doğdu. Amerikalı kuşbilimci, yazar ve korumacı, Kuzey Kutup Dairesi yakınında kalan tek sürünün yuvalama alanını keşfederek (1955) boğmaca vincini neslinin tükenmesinden kurtardığı için tanındı. Teksas ve Kanada’da boğmaca vinç habitatlarının sığınak olarak ilan edilmesinde liderdi. Flamingolar için çalışan bir koruyucu plan oluşturulmasına yardımcı oldu ve hayatta kalan küçük gül kaşık gagası kolonilerini kurtarmak için yöntemler önerdi, böylece türlerin devam etmesine yardımcı oldu. Boğmaca vinci, gül kaşık gagası ve Amerikan flamingosu hakkındaki monografileri, bu türler üzerindeki standart yetkili eserlerdir. (24 Nisan 1905)
  • Mürsiyeli İbrahim, bugünkü ölçümlere çok yakın nir Akdeniz haritası çizdi. (24 Nisan 1460 yılı)
  • X ışınlarının kırılabildiğini bularak Nobel Ödülü kazanan bilim adamı Max Von Laue 81 yaşında Almanya’da öldü. (24 Nisan 1960)
  • İnsansız deneme uçuşu yapılmadan uzaya gönderilen Soyuz – 1 uzay aracı arızalanarak Dünya’ya düştü. İçinde ilk uzay kazası kurbanı Vladimir Komarov da vardı. (24 Nisan 1967)
  • Ayrıca; Vladimir Komarov Bir uzay görevi sırasında öldüğü bilinen ilk insan olan Sovyet kozmonotu. İki uzay görevinde uçtu. 12-13 Ekim 1964’te bir gün süren bir görevde Voskhod I’in Komuta Pilotuydu. Ayrıca uçakta uçuş fizyoloğu olarak tıp doktoru olan Dr. Yegorov da vardı; ve uzay aracı mühendisi Konstantin Feoktistov. Bu iniş için, uzay aracının paraşütleri 7 km yükseklikte açıldı ve ardından temas hızını sıfıra yakın bir seviyeye düşürmek için nozullardan gaz akışlarını kullanan yumuşak bir iniş sistemi izledi. Komarov, ikinci uzay görevinden sonra, 23-24 Nisan 1967’de yaklaşık 27 saatlik bir uçuşta Soyuz-I Komutanı iken iniş sırasında öldü. Dönüşünde, uzay aracı ana paraşütüne dolandı ve Dünya’ya birkaç mil düştü.
  • John Phillips öldü. Kensisi, bir İngiliz jeolog, “İngiliz Jeolojisinin Babası” William Smith’in yeğeniydi. Phillips, Yorkshire jeolojisinin öncüsü oldu ve bölgenin stratigrafisini ve belirli oluşumların karakteristik fosillerini tanımlayan ve gösteren ciltler üretti. Dünyadaki tüm geçmiş yaşamı gruplandırmak için üç geniş dönem için isimler icat etti: Paleozoik, Mezozoik ve Kainozoik. Mezozoik isim hala Triyasik, Jura ve Kretase dönemleri için toplu olarak kullanılmaktadır. Bu, kaya katmanlarındaki karakteristik fosillere dayanan ilk küresel zaman ölçeğinde yayınladığı (1841) sınıflandırmanın bir parçasıydı. Bir yazar olarak üretkendi ve astronomiden zoolojiye kadar çok çeşitli alanlarda aktifti. (24 Nisan 1874 yılı)
  • Leonid Kulik öldü. Tungusta meteor çarpma bölgesini incelemek için ilk bilimsel seferi (kayıtların hayatta kaldığı) yapan Rus mineralog. 1927’de başladı ve İkinci Dünya Savaşı’nda ülkesi için savaşırken bir Nazi esir kampında yakalanıp tifüs nedeniyle ölene kadar soruşturma üzerinde çalışmaya devam etti. Rusya’nın uzak bir bölgesindeki Tungusta olayı, 50 m çapındaki bir meteorun neden olduğuna inanılan 2.200 kilometrekarelik ormanı yok eden bir patlamaydı. Dünya atmosferine nüfuz etti, yaklaşık 10.000 ºC’ye ısıtıldı ve yerden 6 ila 10 km yüksekte patladı ve krater bırakmadı. Bölge seyrek nüfuslu, uzak ve ulaşılması zor bir bölgeydi, bu yüzden kulik çalışmalarına başladığı yaklaşık 20 yıl sonrasına kadar çok az bilimsel ilgi vardı. 24 Nisan 1942 yılı.

Bir Cevap Yazın