Tarihte Bugün: 3 Mayıs

  • Irkçılık-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız – Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Nümayişi”ni anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından 3 mayıs Türkçüler günü ilan edilmiştir. Türkiye Hükümeti Ruslara yaranmak için milliyetçi gençleri hapislere tıkmış ve bu acı gün Türkçüler için anma günü olmuştur.
  • Nobel Ödüllü amerikalı bilim adamı Fizikçi Steven Weinberg doğdu. (3 Mayıs 1933 yılı)
  • Maryam Mirzakhani doğdu. Kendisi, 2014 yılında, “Riemann yüzeylerinin ve modül uzaylarının dinamiklerine ve geometrisine olağanüstü katkılarından dolayı” en prestijli , “Matematiğin Nobeli” sayılan Fields Madalyası’na layık görülen ilk kadın olan İranlı matematikçi. Tahran’daki batchelor derecesini tamamladıktan sonra, 1999’da Harvard’da doktora yapmak için taşındı. Princeton’da (2004-2008) ve ardından Stanford Üniversitesi’nde profesör oldu. Ne yazık ki, kanser 40 yaşında hayatını kısalttı ve haliyle vefat etti.
  • Kayseri Uçak Fabrikası’nda üretilen ilk uçak başarı ile uçtu. (3 Mayıs 1934 yılı)
  • İlk Kalp Nakli: 1968’de Teksas Kalp Enstitüsü’nden Dr. Denton Cooley, kalbi romatizmal kalp hastalığından zarar gören Everett Thomas’a Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk başarılı kalp naklini gerçekleştirdi. Hasta, 15 yaşındaki bir kızdan bağışlanan kalple 204 gün yaşadı. 1969’da Cooley, insana yapay bir kalp implante eden ilk kalp cerrahı oldu. (3 Mayıs 1968 yılı)
  • En Eski Tutulma Kaydı Bulundu: M.Ö. 1375’te, Suriye’nin Ugarit antik kentinden (şimdi olduğu gibi) alınan bir kil tablete yazılmış bir tarihin makul bir yorumuna göre, kaydedilen en eski tutulma meydana geldi. Bu tarih, genellikle kayıtlardan alıntılanan iki makul tarihten biridir, ancak MÖ 5 Mart 1223, konuyla ilgili en son yazarlar tarafından daha çok tercih edilen tarihtir. Kuşkusuz M.Ö. 8. yüzyıla gelindiğinde, Babilliler güneş tutulmalarının sistematik bir kaydını tutuyorlardı ve muhtemelen bu zamana kadar güneş tutulmalarının oluşumu hakkında oldukça doğru tahminlerde bulunmak için numerolojik kuralları uygulayabilmiş olabilirlerdi. Çinliler tarafından güvenilir bir şekilde kaydedilen ilk tam güneş tutulması MÖ 4 Haziran 180’de gerçekleşti. (3 Mayıs M.Ö. 1375 yılı)
  • Manuel Elizalde öldü. Kendisi, Filipinli resmi ve amatör antropolog, 1971’de yağmur ormanlarında tecrit altında yaşayan küçük, ilkel bir kabile olan Tasaday’ın Mindanao’da keşfini duyurdu, öyle bir uyum içinde “savaş” için bir kelime yoktu; Daha sonra bir aldatmaca yapmakla suçlandı ve tartışma hiçbir zaman tamamen çözülmedi. (3 Mayıs 1997 yılı)

Bir Cevap Yazın