Hayvanlar Alemi: Kaplanlar

Hayvanlar Alemi: Kaplanlar

Kaplan (Panthera tigris) yaşayan en büyük kedi türüdür ve Panthera cinsinin bir üyesidir. En çok turuncu-kahverengi kürk üzerindeki koyu dikey çizgileri ve daha hafif alt tarafı ile tanınır. Öncelikle geyik ve yaban domuzu gibi toynaklıları avlayan bir avcıdır. Bölgesel ve genellikle yalnız ama sosyal bir yırtıcıdır, avlanma ve yavrularının yetiştirilmesi için ihtiyaçlarını destekleyen geniş bitişik habitat alanlarına ihtiyaç duyar. Kaplan yavruları, bağımsız hale gelmeden ve kendi yuvalarını kurmak için annelerinin evinden ayrılmadan önce yaklaşık iki yıl anneleriyle birlikte kalırlar.

Kaplan ilk olarak 1758’de bilimsel olarak tanımlandı ve bir zamanlar batıda Doğu Anadolu Bölgesi’nden Amur Nehri havzasına ve Güneyde Himalayaların eteklerinden Sunda Adaları’ndaki Bali’ye kadar geniş bir alana yayıldı. 20. yüzyılın başlarından bu yana, kaplan popülasyonları tarihi menzillerinin en az %93’ünü kaybetti ve Batı ve Orta Asya’dan, Java ve Bali adalarından ve Güneydoğu ve Güney Asya ile Çin’in geniş bölgelerinden yok edildi.

Kaplan, dünyadaki karizmatik megafaunanın en tanınmış ve popülerlerinden biridir. Antik mitoloji ve folklorda belirgin bir şekilde yer alan kaplan, modern filmlerde ve edebiyatta tasvir edilmeye devam etmektedir. Bazı spor takımları için maskot olarak kullanılırken, birçok bayrak ve armada da yer almaktadır. Kaplan Hindistan, Bangladeş, Malezya ve Güney Kore’nin ulusal hayvanıdır.

Vahşi kaplan popülasyonlarının azalması nedeniyle vahşi doğada nadiren görülen, ancak esir popülasyonlarda devam eden beyaz, altın ve çizgisiz kar beyazı olmak üzere üç renk çeşidi vardır. Beyaz kaplanın, beyaz kürkü ve sepya kahverengi çizgileri vardır. Altın kaplanın sarı tonlu ve kırmızımsı kahverengi çizgili soluk altın rengi bir kürkü vardır. Kar beyazı kaplan, son derece soluk çizgili ve soluk kırmızımsı kahverengi halkalı kuyruğu olan bir morftur. Hem kar beyazı hem de altın kaplanlar, CORIN gen mutasyonları için homozigottur. Siyah kaplan, sözde melanizm nedeniyle bir renk çeşididir. Kalın çizgiler birbirine yakındır, böylece gövdesinin rengi çizgiler arasında zar zor görünür.

Türk Kültüründe Kaplan

Kaplan Türk kabilelerinin ve yiğitlerinin en eski tözlerindendir. Yenisey-Kırgız kültür çevresini anlatan av sahnesi tasvirlerinde ok atan süvarilerin önünde koşan kaplanlar görülür. Kurtla birlikte bazı Türk söylemlerinde aslanın önceli olması muhtemeldir.

Not: Görseldeki Kaplan Değil Kar Leoparıdır.

Kaplan, Irk Bitig’de geçen bir metinde özellikle vurgulanmaktadır. Türklerde kaplanın yiğitlik ongunu ya da simgesi olması, aynı zamanda astrolojiyle ilgiliydi. Dört ana yönden birine ait olan ak ya da benekli pars, dört büyük yıldız grubundan birinin de timsaliydi. Aslan gibi kaplan da bir taht simgesidir. Öte yandan zıt kavramların savaşına işaret eden hayvan mücadele sahnelerinde kaplanın galip hayvan olarak, yani olumlu unsura karşılık gelecek şekilde gösterilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s