Hayvanlar Alemi: Tavuklar

Tavuklar binlerce yıl önce vahşi ormanlarda yalnız başlarına gezecek kadar cesaretli, yırtıcı ve evcilleşmemiş küçük canlılar. Lezletleri ve faydaları keşfedildikten sonra hayat onlar için biraz değişti… Sadece 2 KG ağırlığında ve 30 cm boyundaki bu tavuklar bir insanın, bir şehrin, bir ülkenin hatta tüm dünyanın yiyecek ihtiyacını karşılayabilir. Dolayısıyla insan oğlunun gözü bu hayvanlar üzerinde. Bu protein kaynağını elde etmek için yılda 45 milyardan fazla tavuk kesilmektedir.

Tavuklar hayatlarının farklı evrelerinde farklı isimler alırlar. Yeni doğmuş yavrularına civciv, genç ve gelişme çağında olanlara piliç, yumurtlama olgunluğuna henüz ulaşmamış, ergenlik öncesi dönemdeki dişiye yarka, cinsi olgunluğa ulaşmış ergin dişilere tavuk, ergin erkeklere horoz denir.

Tavuklarda hayvanın dış görünümü, davranış ve verimlilik durumunu belirleyen, değişik coğrafyalarda evrimleşme sonucu gelişmiş değişik tavuk türleri bulunur. Bu ırklar, “saf” veya “melez” ırklar olarak sınıflandırılabilirler.

Tavuklar omnivordur (Hepçil). Vahşi doğada, tohumları, böcekleri ve hatta kertenkeleler, küçük yılanlar veya genç fareler kadar büyük hayvanları aramak için genellikle toprağı kaşırlar. Tavuklar yumurta kabuklarını oluşturmak için taş ve kum gibi sert cisimleri de yerler. Ortalama bir tavuk, cinsine bağlı olarak beş ila on yıl yaşayabilir. Dünyanın bilinen en eski tavuğu, Guinness Dünya Rekorları’na göre 16 yaşında kalp yetmezliğinden ölen bir tavuktu. Horozlar genellikle, aynı cins dişilerinkinden tipik olarak daha parlak, daha koyu renklerde olan boyunlarında (hackles) ve sırtlarında (eyer) parlak, sivri uçlu tüyleri ve uzun akan kuyrukların çarpıcı tüyleriyle tavuklardan ayırt edilebilir.

Tavukların ait olduğu kuş takımı olan Galliformes, diğer tüm dinozorların nesli tükendiğinde kuşların hayatta kalmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Modern kekliklere benzer şekilde su veya yerde yaşayan kümes hayvanları, ağaçlarda yaşayan tüm kuşları ve dinozorları öldüren Kretase-Paleojen nesli tükenme olayından sağ çıktı. Bunlardan bazıları, evcilleştirilmiş tavukların ana modeli olduğu modern galliformlara dönüştü. Esas olarak kırmızı orman kuşlarından (Gallus gallus) türemişlerdir ve bilimsel olarak aynı tür olarak sınıflandırılırlar. Bu nedenle, evcilleştirilmiş tavuklar kırmızı orman kuşları popülasyonları ile özgürce çiftleşebilir. Yerli tavuğun gri orman kuşları, Sri Lanka orman kuşları ve yeşil orman kuşları ile sonradan melezlenmesi meydana geldi; örneğin sarı ten için bir gen, gri orman kuşları (G. sonneratii) ile melezleme yoluyla evcil kuşlara dahil edildi. 2020’de yayınlanan bir çalışmada tavukların genomlarının %71 – %79’unu kırmızı orman kuşlarıyla paylaştığı, evcilleştirme döneminin 8.000 yıl öncesine dayandığı tespit edildi.

Bir Cevap Yazın