Hijyen ve Sanitasyon: Zamana Göre Temizlik

Hijyen ve Sanitasyon: Zamana Göre Temizlik

Daha çok gıda işletmelerinde uygulanan bu temizlik programının genel olarak yaşanılan her mekânda uygulanması, her zaman temiz bir ortamın sağlanmasında etkili olur.

Günlük Temizlik: Her gün rutin olarak yapılır. Kirli çamaşırların toplanması, yatakların ve eşyaların düzenlenmesi, yerdeki görünen ve dağılması istenmeyen döküntülerin makine veya elle süpürülmesi, çöplerin boşaltılması, banyo ve tuvaletin temizliği günlük olarak yapılır.

Haftalık Temizlik: Günlük temizliğe göre daha detaylı yapılan temizlik işlemleridir. Yataklarda çarşafların, yorgan ve yastık kılıflarının değiştirilmesi, yerlerin süpürülerek tozunun silinmesi, mutfakta fırının temizliği, çöp kutusunun yıkanması, buzdolabının silinmesi ve kapı lastiklerinin kontrolünün yapılması, lambaların ve evdeki kabloların tozunun alınması, oyuncakların yıkanması haftalık olarak yapılması gereken işlemlerdendir

Aylık Temizlik: Aylık olarak daha ayrıntılı yapılan temizliktir. Duvarların silinmesi, dolaplardaki kıyafetlerin düzenlenmesi ve dolapların iç kısımlarının temizlenmesi, tül perdelerin yıkanması, camların silinmesi, halıların ve koltukların silinmesi, eşyaların altlarının ve arka kısımlarının silinmesi aylık olarak yapılmalıdır.

Mevsimlik Temizlik: İlkbaharda yaza hazırlık, sonbaharda da kışa hazırlık temizliği olarak da düşünülebilen mevsimlik temizlikte; yazlık veya kışlık kıyafetler (gelecek mevsime göre) yıkanıp kaldırılır. Kıyafet dolapları da silinir. Küçük parça halılar ve perdeler yıkanır. Kornişler kontrol edilir. Duvar ve tavan boyanır. Kapı ve pencerelerin yalıtım ve tamirleri açısından bakımı yapılır. Klima ve kalorifer sistemleri kontrol edilir. Bütün mobilyalar kontrol edilerek eksiklikleri giderilir.

Bir Cevap Yazın