Kullanılan Etkene Göre Temizlik

Hijyen Ve Sanitasyon Kullanılan Etkene Göre Temizlik

Kullanılan Etkene Göre Temizlik Türleri Nelerdir? Hijyen Ve Sanitasyon

Buharla Temizlik: Mermer, halı, seramik, fayans, tahta zemin ve parkelerin temizlenmesi amacıyla tasarlanan buharlı temizleyicilerin kullanılması ile kaba kirlerin uzaklaştırılması amaçlanır. Sadece buharlı temizlik uygulaması ile yeterli bir temizlik sağlanamaz. Ayrıca buhar dumanıyla birlikte havada asılı hâlde bulunan mikroorganizmaların da solunumla alınması ihtimalinden dolayı kullanıcı açısından bir risk oluşturmaktadır. Diğer bir risk durumu da kullanılan buharın veya buhar hortumlarının yanmalara sebep olmasıdır. Buharla birlikte deterjanların da kullanılması daha etkin sonuçlar verir. Evler ve gıda işletmelerinin temizliğinde kullanılabilmektedir.

Yüksek Basınçlı Suyla Temizlik: Ortalama 300-1300 psi gibi yüksek su basıncı uygulaması sağlayabilen makineler kullanılır. Bu temizlik işleminde kullanılan su, makinenin özelliğine göre sıcak veya soğuk olabilir. Daha çok endüstriyel alanda, gıda sektöründe ve araçların yıkanmasında kullanılan bu temizlik şeklinde daha az su kullanımı ve işlemin daha kısa sürmesi gibi avantajları vardır. Fakat ulaşılamayan bölgelerde kirlerin kalması da dezavantajdır.

Basınçlı Havayla Temizlik: Toz ve kuru kirlerin uzaklaştırılması amacıyla yapılır. Gıda işletmelerinde kullanılır. Maliyetlerinin düşük olması avantajı iken kirleri yayması dezavantajıdır.

Titreşimle (Ultrasonik) Temizlik: Yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanılması ile kirlerin arındırılması işlemidir. Bu amaçla kullanılacağı sektöre veya alana uygun büyüklükte sıvı dolu (genellikle su) tankın içinde ulrasonik enerji ile titreşim oluşturulur. Temizlenecek materyalin cinsine göre su sıcaklığı değişebilir. Ayrıca temizlik işleminin daha etkin olması için kimyasal temizlik maddeleri de ilave edilebilir. Bu temizlik şekli gözlüklerin çerçeve ve camlarının, mekanik ve elektronik parçaların, kuyumculukta değerli takı ve mücevherlerin, ameliyat malzemelerinin temizliğinde kullanılır.

Köpükle Temizlik: Deterjan formülasyonundaki temizlik maddeleri ile oluşturulan köpüğün, temizlenmesi istenen yüzeye belli bir süre teması sağlanarak kire etki etmesi ve çıkarılması işlemidir. Köpükle temizlikte çok yüksek sıcaklıklarda köpük oluşturma imkanı yoktur. Oluşturulan köpük ortalama 40 °C sıcaklıktadır. Köpükle temizlikte yüzeye ilk önce suyla ön yıkama işlemi yapılır. Daha sonra köpük işlemi uygulanır. Yüzeyde belli bir süre kalması sağlandıktan sonra durulama ile kir ve köpükler giderilir. Üretim sektöründe ulaşılması zor olan bölgelerin ve duvarların temizliğinde kullanılmaktadır.

Jelle Temizlik: Köpüğe göre daha az sıvı yapıda olan jeller de açık alanların temizlenmesinde kullanılmaktadır. Köpükle temizliğe oranla jelin yüzeyde daha uzun süre kalması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın