Hijyenik Temizlikte Kullanılan Maddeler

Hijyen ve Sanitasyon Hijyenik Temizlikte Kullanılan Maddeler

Vücudumuz başta olmak üzere bütün canlılık faaliyetlerinin devamlılığında su mecburi bir gereksinimdir. Temizlik işlemleri denilince de akla ilk gelen sudur. Susuz temizlik düşünülemediği gibi sadece su ile yapılacak temizlik işlemleri de hijyenik temizliğin sağlanmasında yetersiz kalmaktadır. Hijyenik koşulların oluşturulması için suyla birlikte, diğer temizlik ürünlerine, araç ve gereçlerine ihtiyaç vardır. Temizlik maddeleri kirlerin çıkarılmasını kolaylaştırmak amacıyla kullanılır. Doğal veya yapay olarak üretilebilen yapı itibariyle de sıvı, katı veya toz şeklinde bulunabilen temizlik ürünleri kullanılacağı yüzeye uygun olarak seçilmeli ve belli ölçülerde kullanılmalıdır. Ölçüsüz kullanılarak yapılan temizlik işlemleri ekonomik olmayacağı gibi uygulandığı yüzeyin de yapısını bozabilir. Seçilecek temizlik ürünlerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da kanserojen ve mutajen etkiye neden olabilecek ürünlerin tercih edilmemesidir.

Temizlik ürünleri alınırken ve alındıktan sonra kullanılmasına ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda sıralanmıştır:

 1. Yapılması düşünülen temizlik yerine ve türüne göre temizlik ürünü alınmalıdır.
 2. Konsantre hâlde satılan ürünlerin tercih edilmesi, fazladan ürün ambalajı harcanmasının engellenmesini ve daha ekonomik olmasını sağlar.
 3. Alınan ürün kullanılmadan önce kullanma talimatı okunmalıdır.
 4. Alınan ürünün doğaya zarar vermemesine dikkat edilmelidir.
 5. Kullanılmadıkları sürece ağzı kapalı bir şekilde gıda maddelerinin saklandığı dolaplardan
  uzakta ve ayrı dolapta muhafaza edilmelidir.
 6. Çocukların ulaşabilecekleri yerlerde saklanmamalıdır.
 7. Kutularından başka bir yere aktarılmamalı ve bu şekilde depolanmamalıdır.
 8. Belirlenen ölçülerde kullanılmalı, yoğun kullanıldıkları takdirde ortamın yeterince havalanması sağlanmalıdır.
 9. Kullanıldığı ortamdan kolaylıkla arındırılabilen özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Kalıntı bırakmamalıdır.
 10. Etkisini kısa sürede kaybetmemelidir.
 11. Uygulanması kolay olmalıdır.
 12. Bakteri öldürücü etkisi olmalıdır.
 13. Kullanıldığı yüzeye zarar vermemelidir.
 14. Toksik olmamalıdır.
 15. Ekonomik olmalıdır.
 16. Etkinliklerinin arttırılması amacıyla iki ya da daha fazla farklı temizlik ürünü birbiriyle kesinlikle karıştırılmamalıdır. Bu şekilde yapılan karışımların daha iyi temizledikleri düşüncesi tamamen yanlıştır. Bu işlemler sonrasında birbirleriyle tepkimeye giren kimyasallardan çıkan zararlı gazlar, zehirlenmelere hatta duyarlı bireylerde ölümlere bile sebep olabilir.

Bir Cevap Yazın