Yüz, Göz, Kulak ve Burun Temizliği

Sabah kalkıldığında ve akşam eve gelindiğinde ellerle birlikte yüzün de yıkanması gereklidir. Yüzü saran deri vücudun diğer yerlerine göre daha ince ve hassastır. Bu nedenle temizliği de önemlidir. Yüz nötr özellikteki sabunlarla yıkanmalıdır. Alın, burun ve yanaklar çok bastırılmadan sabunlanmalıdır. Sabunlama işlemi sonrasında sabun artığı kalmayacak şekilde alın, kulak memesinin arkası ve alt çene yıkanacak şekilde suyla durulanır. Kullanılan suyun ılık su olması gereklidir. Suyla yıkama işlemi bittikten sonra kişiye özel bez havlularla veya tek kullanımlık kâğıt havlularla yüz iyice kurulanır. Çok sıcak su kullanılması yüzde kurumaya neden olur. Bu yüzden çok sıcak su kullanılmamalıdır. Ayrıca ciltteki kuruluğu gidermek amacıyla nemlendirici kremler kullanılabilir. Yüzün temizliği esnasında gözler, burun ve kulakların da temizliğinin yapılması gereklidir. Gözler anatomik yapısı itibariyle salgıladıkları gözyaşı ile kurumaktan ve dışardan gelebilecek zararlı partiküllerden korunur. Göz kapağı ve kirpikler de gözü koruyan yardımcı anatomik oluşumlardır. Gözün temizliğinde, gece boyu gözün kurumasının engellenmesi amacıyla salgılanan ve kuruyarak çapak adı verilen salgı kalıntılarının sabah kalkıldığında yüzün yıkanması esnasında gözlerin iç kısımlarından uzaklaştırılması gereklidir. Göz makyajı için kullanılan malzemeler ortak kullanılmamalı, gece yatmadan önce makyaj, uygun temizleme malzemeleri ile temizlenmelidir.

Kulak, sesleri toplayan, ses dalgalarını elektrokimyasal uyarılara çevirerek beyne göndererek vücudun duymasını ayrıca dengede durmasına da yardımcı olan önemli organdır. Kulak anatomik yapısı itibariyle kendisini koruyan ve temizleyebilen bir organdır. Kıvrımlı yapısı kulağa zararlı fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik etkenlerin olabildiğince girmesini engellerken, kulak içindeki kıllarda zararlı partikülleri yakalayarak kulağı korur. Ayrıca kulak içindeki salgı bezleri tarafından salgılanan yağlı karakterdeki salgılar da kulağın doğal koruyucusudur. Kulak kiri olarak bilinen bu yapı kulağa su kaçmasına da engel olmaktadır. Kulak içinde önceden üretilen bu salgılar yeni üretilen salgı ile itilmekte ve dış kulak yoluna taşınarak burada kuruyarak kendiliğinden dışarı atılmaktadır. Bu nedenle kulak içine bu salgının giderilmesi amacıyla pamuklu temizleme çubuklarının sokulmaması gereklidir.

Kulak sağlığının korunması ve temizliği için yapılması gerekenler; banyo esnasında kulak kepçesi, dış kulak yolu ve kulak arkası iyice yıkanmalı, kulağa su kaçırılmamalı, banyo sırasında gerekirse vazelinli pamuktan tıkaç kullanılmalıdır. Banyo sonrasında kulak kepçesi ve dış kulak yolu bir miktar pamukla kurulanmalıdır. Asla kulağa sivri uzun çubuklarla temizlik yapılmamalıdır. Özellikle yüzme havuzlarında kulağa su kaçırılması sonucunda orta kulak ve iç kulak enfeksiyonlarının görülebileceği unutulmamalıdır.

Burun, solunum sisteminin başlangıcı ve koku alma organımızdır. Temiz ve güvenilir bir havanın akciğerlere alınmasını sağlarlar. Alınan havanın nemlendirilmesi, zararlı partiküllerin, içindeki kıllar ve mukus sayesinde tutulması gibi önemli görevleri vardır. Burun içindeki salgıların belli zaman dilimlerinde temizlenmesi gereklidir. Aksi taktirde sıvı salgı kurur ve kabuklanma meydana gelerek, burun esas görevlerini yerine getiremez. Burun içinin kurumamasına dikkat edilmelidir. Burun içi temizlik amacıyla herhangi bir cisim veya parmak kullanılmamalıdır. Burun temizlenirken su veya mendil kullanılmalıdır. Temizleme işlemi yapılırken burun çok zorlanmamalıdır. Burun içindeki kıllar koparılmamalı ve yakılmamalıdır. Çok rahatsız edici tarzda görünen ve uzayan kıllar uygun makaslarla bir miktar kısaltılabilir.

Bir Cevap Yazın