Bağırsak Hareketlerini ve Salgısını Değiştiren İlaçlar

İlaç örnekleri: Atropin, hiyosin butilbromür, dipiron (metampiron, metamizol), propantelin, karbakol, metaklopramid, cisaprid, papaverin.

Etkileri: Atropin, hiyosin butilbromür, dipiron, propantelin, papaverin farklı mekanizmalarla mide-bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve spazm (kaslarda ağrılı kasılmagerilme) çözücü; karbakol, metaklopramid ve cisaprid kolinerjik etkiyle mide-bağırsak hareketlerinde artıcı etki yapar.

Kullanılmaları: Atropin, hiyosin butilbromür, dipiron, propantelin, özellikle atlar olmak üzere, hayvanlarda sancı, mide-bağırsak hareketlerinde artış veya spazmı gidermek; diğerleri ise mide-bağırsak sistemi tembellikleri için kullanılır. Atropin, düz kas spazmına bağlı mide-bağırsak bozukluklarında yardımcı ilaç olarak kullanılır. Glokom, konjestif kalp yetmezliği, bağırsak hareketlerinin zayıflığında kullanımı sakıncalıdır. Özellikle atlarda ishali kontrol etmek için antimuskarinikler rastgele kullanılmamalıdır. Büyük köpeklerde düz kas spazmı ile karekterize mide-bağırsak bozukluklarda yardımcı ilaç olarak kullanılan propantelin de benzer yan etkileri sahiptir.

Bir Cevap Yazın