Viking Tarihinin Bilinmeyenleri Ve İngilizler

İsveçlilerin ataları meşhur Vikingler değildir. Çünkü Vikingler dediğimiz topluluk ikiye ayrılır Varegler ve Normanlar. Bunların dili, inancı ve kültürü aynıdır. Ancak Varegler (İsveç) daha uysal bir yönelim sergilediler. Karadeniz bölgesinde deniz ticareti yaptılar ve Bizans’ta paralı askerlik yaptılar (Türkler de Vareg Vikingleri ile etkileşime geçmiştir) Ama filmlere, dizilere konu olan İngiltere’ye tarihi boyunca acı çektiren topluluk Norman Vikingleridir.

Norman Vikingleri Danimarka, Norveç, İzlanda… 4 krallığın 3’ünü fetheden tek topluluktur. İsveç Varegleriyle birleştiği zamanlar da olmuştur dönem dönem. İngiltere’nin o dönemlerden sonra yeniden yükselişe geçmesi büyük başarıdır gerçekten. Ama bir bilgi daha bırakayım size İngiltere kralları ve ailesi 11. yüzyıldan 14.yy sonlarına kadar Fransızca konuşurlardı çünkü Fransız kökenliydiler ve Frenk Normanları istilası sebebiyle (İskandinav-Frenk). Bu bilgi sadece krallar ve 11.yy sonrası Frenk Normanlarının yerleştirdiği asillere dayanır. Halk İngilizdir. İngilizceyi yeniden anadil yapan ve ilk defa okuma yazma olarak öğrenen kral 5. Henry’dir.

İngiliz Kralları İngiltere’nin güçlenmesi için diğer topluluklara çok acılar çektirmişlerdir. Bu arada Vikingler vahşilerdi ve medeniyet kuramadılar ancak bilimsel ve icatçı yönleri de vardı. Söz konusu bazı İslami gezginlerin belirttiği kadar pis değillerdi. Standart bir Avrupa Hristiyan’ından daha çok temizliğe önem verirlerdi. Haftanın bir günü banyoları vardı. Saçları ve sakalları kültürlerinde önemli olduğu için özenle bakıp temiz tutarlardı. İlk tıraş bıçağını ya da ilkel usturayı diyelim biz ona, Vikingler icat etmiştir. Ayrıca sisli ve karanlık havalarda da denizde yönlerini bulabilmişlerdir çünkü güneş ışığını çift kıran özel bir taş(kristal)kullanırlardı. Böylece sisli havalarda bile güneşin nerde olduğunu anlayıp ona göre rota çizerlerdi.

Avrupa Vikinglerden çok çektiği için onların vahşiliğini abartmıştır, özellikle İngiltere. Tabii ki de vahşiydiler ama bir Cengiz Han kadar değil, çünkü gittikleri yerlere ticaret te götürdüler.

Türkçe Malumatlar Notu: (Yazar arkadaş burada Cengiz Han’a haksızlık yapmıştır. Cengiz Han’ın torunu Kubilay zamanında dünyanın en büyük ticari ağı kuruldu. Ayrıca Cengiz Han vahşi değildir, sözüne sadık mert bir adamdır)

Barbarlık vahşilik demek değildir, bir kültürdür. Gördüğünüz gibi sadece Türklere değil pek çok topluluğa da barbar denilmiştir. Çünkü barbar kültürü geleneklerine bağlı ve konar göçer veya avcı toplayıcı kültürlere denir. Yani Vikinglerin de Türklerin de veya daha eski Keltlerin de ya da Moğollara barbar denilmesinin sebebi budur. Bugün kulağa kötüleme gibi gelse de bu aslında bir kültürün adıdır. Akınlara çıkmalarının amacı İskandinavya’da toprak çok az ay verimlidir ve zaten sınırlıdır ve çoğalan nüfusta yiyecek bulmak geçinmek zordur. Yani sadece deniz ticareti ve bir kaç ay olan hasat yetmemektedir. Bu sebeple verimli topraklara akın ettiler öncelik İngiltereydi çünkü deniz ticareti yapan Vikinglerin coğrafi bilgileri vardı. İngiltere’de akınların iki önceliği vardı;

1) Kliselerde olan ganimet ve para onların ticaretini ve geçimini kolaylaştıracaktı

2) İngiltere’de olan krallıklardan topraklar talep edip halklarını oraya taşıyıp rahat çiftçilik yapıp geçinebileceklerdi.

Tabi ki buna izin veren krallar olsa da pek çok kral toprak vermedi ve savaştı. Bazıları da toprak verdiğinden pişman olup vergiyi aşırı derecede arttırıp Vikinglerin anlaşmayı bozup savaşmasına yöneltti. Bu 3 asırlık hakimiyet ise şu şekilde son bulmaya başladı.

İngiltere’ye 3 asır sonra artık çok fazla Vikingli taşınmış aile kurmuştu ve savaşlar azaldığı için asimile olmaya başlayıp Hristiyanlığa yönelmeye başladılar. Ve pek çok yerde Vikingler ve Anglo Saxonlar beraber yaşamaya başlamışlardı ve bu yıllarca düzenli hale gelmişti. İngiltere krallığı bu düzen içinde Vikinglerin zayıf yönlerinin asimile olmaları olduğunu anladıkça dinİ kullanarak yayılmacı politikalarını devam ettirdiler. Ve günümüzde artık çok azı Pagan ve Avrupalı ve Hristiyan olarak anılıyorlar :)) Ulan koca 3 asrın ve sonrası etkilerinin basit ama çok basitçe özetini yaptım. Emeğe saygı bekliyorum :))

Kaynak: Ömer Saral

Bir Cevap Yazın