Ayasofya Camii Neden Ayak Kokmaya Başladı?

Sadece Ayasofya Camii değil pek çok cami ayak kokmaktadır fakat Ayasofya’daki ayak kokusu diğer camileri solladı. Peki, camilerimiz neden ayak kokuyor? Ayasofya’daki ayak kokusunun sebebi nedir?

Maalesef toplum olarak ayak temizliğine çok fazla önem vermiyoruz, ancak İstanbul’a gerçekleştirilen yoğun göç istilası nedeniyle Camiye her gün çok fazla Orta Doğulu gelmektedir. Ayasofya’daki Türk nüfusu da günden güne erimekte. Afganlar, Pakistanlılar, Suriyeliler caminin adeta yeni sahipleri olmuşlardır. Peki, kokunun nedeni mülteciler mi? Abdest almak ve ayakları yıkamak İslami bir gelenek olsa da maalesef o koku gitmemektedir. Çünkü özellikle Pakistanlılar çok fazla baharatlı gıdalar tüketir. Bir Hintli veya Pakistanlı yemek yaptığında o yemek yapılan yere kokudan giremezseniz. Türkiye’ye gerçekleştirilen göçler sayesinde ülkenin kokusu da değişmiş bulunmaktadır. Ayrıca kişisel olarak ayak bakımına da önem vermezler. Müslümanlar ayaklarını yıkayınca temizlendi varsayarlar. Japon kültüründe bir mekana girerken ayakkabılar çıkarılır. Müslümanlarla arasındaki fark, Japonlar ayak bakımına takıntı derecesinde dikkat eder. Ayak kokusu sorunu olan Japon mutlaka bir doktordan yardım alır. Ayak bakımına dikkat ettiği ve tıbbi yardım aldığı halde ayak kokusu olan konuklar, ziyaretçiler, müşteriler için ekstra önlemler vardır. İçinde mentol toplarının olduğu takunyalar, ayakkabıların çıkarıldığı yerde konukların kullanması için parfüm bulundurma gibi. Israrcı ayak kokusu sorunu olan bireyler de kendi önlemlerini alır. Tek kullanımlık çorap ve küçük parfüm şişeleri taşımak gibi.

Ayasofya’nın bu kadar kötü ayak kokmaya başlamasından dolayı da diyanet bir tedbir aldı. Ayasofya’da yerlere gül suyu dökülmeye başlandı ancak gül suyunun da kokuları pek giderdiği söylenemez.

Ayasofya’daki kokunun gitmesi için gül suyu tek başına işe yaramayacaktır. Kokunun gitmesi için camiye gelecek olanların ayaklarını temizlemesi gerekmektedir. Sabunla yıkamak, kolonya sürmek veya güzel kokular sıkmak ayaktaki kötü kokuları giderecektir. Hristiyanlar kiliseye en temiz giysileri giyerek ve en güzel kokuları üstüne sürerek gider. Kiliselerin içi de temiz ve ferahtır. Ancak “Temizlik İmandan Gelir” diyen bir peygamberin ümmeti nasıl olur da camileri temiz bırakmaz ve kötü kokulara maruz bırakır gerçekten bunu düşünmek gerekir.

Bir Cevap Yazın