Tayyip Kenan Evren’in İzinden mi Gidiyor? Türkiye Geri Vites Mi Yaptı? İsveç Ve Finlandiya NATO’ya Giriyor mu?

Türkiye Geri Vites mi yaptı? İsveç ve Finlandiya NATO’ya giriyor mu? Türkiye ve Rusya ilişkileri ne olacak? Türkiye yine “Kandırıldık” mı diyecek? Recep Tayyip Erdoğan Kenan Evren’in yaptığı hatayı mı tekrarlıyor?

14 Mayıs 2022 tarihinde yaptığımız paylaşımda “Peki, Erdoğan sözünün arkasında duracak mı? Arkadaşlar maalesef siyasetçiler sık sık yaptıkları geri viteslerle meşhurdur.” dedik. Bu geri vites olayının Erdoğan’ın şahsına bağlamıyoruz. Siyasetçiler böyledir arkadaşlar. Esip gürlerler sonra da pat diye geri vites yaparlar. 1 Ay önce İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkan Türkiye bugünden itibaren bu iki ülkenin NATO’ya girebileceğini söyledi. İspanya’nın başkenti Madrid’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le gerçekleştirilen dörtlü görüşmenin ardından Ortak Bildiri imzalandı. Mutabakat metninde İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’nin ‘terörle mücadelesinde tam iş birliği yapacağı’ vurgusu yer aldı. İki ülke Türkiye ile teröre karşı istihbarat paylaşımı yapacak. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg imzalanan ortak memorandumun ardından yaptığı açıklamada, “İsveç ve Finlandiya Türkiye’ye tam destek sözü verdi” dedi.

Söz vermişler… Evet arkadaşlar, İsveç ve Finlandiya teröre destek vermeyeceğine dair söz vermiş. Gerçekten tüm samimiyetiyle bu söze inanıp Finlandiya ve İsveç’in PKK’yı desteklemeyeceğine inanıyor musunuz? Yandaş medya bu olayı büyük bir zafer olarak tanıtırken, fondaş medya ise sessiz kalmayı yeğlemektedir.

Merak edenler için ortak bildirideki maddeleri de malumata ekleyeceğiz fakat bu maddelerin hiçbiri uygulanmayacak. Tıpkı Yunanistan’ın tekrar NATO’ya alınmasındaki gibi veya tıpkı diğer NATO üyesi ülkelerin örneğin Almanya ve Belçika gibi ülkelerin yazılı antlaşmalarda PKK’ya karşı görünürken gerçekte ise PKK’yı bizzat desteklemeleri gibi. Siyasetçiler iş işten geçtikten sonra yine kandırıldık der ve olan Türk milletine olur. Bir de Rusya ile de arayı bozacağız şimdi. Yine bir politik rezalet ile karşı karşıyayız. Kenan Evren’de zamanında Yunanistan verdiği sözleri tutmadı diye kandırıldık dedi ve bugün NATO üyesi Yunanistan NATO’ya güvenerek Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmekte ve Akdeniz’de Türklere kaynak bırakmak istememektedir.

Arnavut kökenli Türk vatandaşı Kenan Evren Yunanistan’ın NATO’ya girmesinde 1 ayda ikna oldu. Gürcü kökenli Türk vatandaşı Tayyip Erdoğan ve Mevlüt Çavuşoğlu’da Finladiya ve İsveç’in NATO’ya girmesi için 1 ayda ikna oldu. Sizce tesadüf mü? Tarih tekerrür mü ediyor? PKK’nın kuluçka merkezi haline gelen İsveç ve Finlandiya’nın sözüne güvenilir mi? İsveç meclisinde bir sürü PKK’lı milletvekili var. Utanmaz yandaş medya da büyük zafer kazandık diyor.

İsveç ve Finlandiya bu anlaşmaya asla uymayacaktır. Bunu AKP’de biliyor. Sadece iç siyasete propaganda malzemesi çıktı. Ayrıca bu anlaşma ile zafer kazandık dememiz içinTürkiye’nin anlaşmaya uyulmadığı takdirde İsveç ve Finlandiya’yı NATO’dan tek başına çıkarma yetkisi olması gerekirdi. işte o zaman zafer kazandık diyebilirdik. Şimdi zafer namına hiçbir şey kazanmamış olduk. Çünkü anlaşmanın hiçbir caydırıcı maddesi yok. Adamlar kafalarına göre anlaşmaya uymamazlık yapacaklardır. Zaten anlaşmaya neden uysunlar ki. Bir cezası yok. Burada AKP çok büyük bir hata yapmıştır.

Daha dün Mevlüt Çavuşoğlu batılıların yaptığı anlaşmaya güven olmaz derken şimdi ise Finlandiya ve İsveç ile ilgili anlaşmalara güler yüzle imza atmıştır.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında geçen bildirideki ortak maddeler

1. Bugün, NATO Genel Sekreterinin kolaylaştırıcılığında bir araya gelen Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in temsilcileri müteakip hususlarda mutabık kalmışlardır.

2. NATO, müşterek savunma ve güvenliğin bölünmezliği ilkeleriyle ortak değerlere dayalı bir İttifaktır. Türkiye, Finlandiya ve İsveç Washington Antlaşması’nda belirtilen ilkelere ve değerlere bağlılıklarını ifade ederler.

3. İttifakın en temel unsurlarından biri üye devletlerin milli güvenliğinin yanısıra uluslararası barış ve istikrara doğrudan tehdit teşkil eden terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede tam dayanışma ve işbirliğidir.

4. Müstakbel NATO Müttefikleri olarak Finlandiya ve İsveç, milli güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı Türkiye’ye tam destek verirler. Bu çerçevede, Finlandiya ve İsveç, PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacaklardır. Türkiye de milli güvenliklerine yönelik tüm tehditlere karşı Finlandiya ve İsveç’e tam destek verir. Finlandiya ve İsveç terörizmi tüm biçim ve tezahürleriyle en kuvvetli şekilde reddeder ve kınar. Finlandiya ve İsveç, tüm terör örgütlerinin Türkiye’ye karşı gerçekleştirdikleri saldırıları açık ve net biçimde kınar, Türkiye’yle ve mağdurların aileleriyle en derin dayanışma duygularını ifade eder.

5. Finlandiya ve İsveç, PKK’nın yasaklanmış bir terör örgütü olduğunu teyit eder. Finlandiya ve İsveç, PKK ve diğer tüm terörist örgütlerin, bunların uzantılarının faaliyetleri ile iltisaklı kuruluşlar ve paravan örgütler içerisinde yeralan veya bu terör örgütleriyle bağlantısı bulunan şahısların faaliyetlerini engelleyeceklerini taahhüt eder. Türkiye, Finlandiya ve İsveç bu terör örgütlerinin faaliyetlerini engellemek amacıyla aralarındaki işbirliğini artırmaya karar vermişlerdir. Finlandiya ve İsveç, bu terör örgütlerinin emellerini reddeder.

6. Buna ilaveten, Finlandiya 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe giren Ceza Yasası’nda yaptığı bir dizi değişiklikle cezalandırılabilir terör suçları kapsamına yeni faaliyetler eklemiştir. 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe giren bu son değişikliklerle terörist grupların faaliyetlerine katılım suçunun kapsamı genişletilmiştir. Aynı zamanda, kamusal alanda terörizmi tahrik eylemleri ayrı bir suç olarak cezalandırılmıştır. İsveç, yeni ve daha etkin bir Terör Suçları Kanunu’nun 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe gireceğini ve hükümetin terörle mücadele mevzuatını daha da tahkim edeceğini teyit eder.

7. Türkiye, Finlandiya ve İsveç aralarında artık hiçbir milli silah ambargosu bulunmadığını teyit ederler. İsveç, NATO Müttefiklerine yönelik olarak silah ihracatına ilişkin milli mevzuatını tadil etmektedir. Gelecekte, Finlandiya ve İsveç’ten yapılacak savunma sanayii ihracatı Müttefik dayanışmasına ve Washington Anlaşması’nın 3. Maddesi’nin ruhuna ve lafzına uygun biçimde yürütülecektir.

8. Türkiye, Finlandiya ve İsveç bugünkü görüşmelerden sonra müteakip somut adımları atacaklarını taahhüt ederler:

-Terörizmle, örgütlü suçlar ve diğer ortak sınamalarla mücadelede mutabakat temelinde işbirliğini geliştirmek için kolluk kuvvetlerini ve istihbarat kuruluşlarını da içeren her düzeyde hükümetlerarası yapılandırılmış bir diyalog ve işbirliği mekanizması tesis edeceklerdir.

– Finlandiya ve İsveç, ilgili NATO belgelerinin ve politikalarının hükümleriyle uyumlu biçimde terörizmle mücadeleyi kararlılık ve azim içinde yürütecek ve yerel mevzuatlarını bu doğrultuda güçlendirmeye yönelik gerekli tüm adımları atacaklardır.

– Finlandiya ve İsveç, Avrupa İade Sözleşmesi’yle uyumlu biçimde, Türkiye tarafından sağlanan bilgi, delil ve istihbaratı dikkate alarak Türkiye’nin terör zanlılarına dair sınır dışı veya iade taleplerini ivedilikle ve bütün boyutlarıyla işleme koyacak ve Türkiye’yle iade ve güvenlik işbirliğini geliştirmek için gerekli ikili ahdî düzenlemeler yapacaklardır.

– Finlandiya ve İsveç, 5. paragrafta kayıt altına alındığı çerçevede, PKK terör örgütünün ve bütün uzantıları ile iltisaklı kuruluşlarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerine yönelik soruşturma başlatacak ve bunları yasaklayacaklardır.

– Türkiye, Finlandiya ve İsveç dezenformasyonla mücadele edeceklerini taahhüt edecek ve yasalarının, Türkiye’ye yönelik şiddeti kışkırtan faaliyetler dahil olmak üzere, terör örgütlerinin propagandası amacıyla istismar edilmesini engelleyeceklerdir.

– Finlandiya ve İsveç, silah ihracatına dair mevzuatlarının Müttefiklere yönelik yeni taahhütleri mümkün kılmasını ve NATO’daki üyelik statüleriyle mütenasip olmasını temin edeceklerdir.

– Finlandiya ve İsveç, Türkiye’nin askeri mobilite konusundaki PESCO projesine katılımı dahil olmak üzere, Türkiye ve diğer AB üyesi olmayan Müttefiklerin Avrupa Birliği’nin Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası’nın mevcut ve müstakbel girişimlerine mümkün olan en geniş şekilde dahil edilmesine destek vereceklerdir.

9. Bu adımların hayata geçirilmesi için, Türkiye, Finlandiya ve İsveç Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlıkları, İstihbarat Servisleri ve Güvenlik Kurumlarından uzmanların katılımıyla bir Daimi Ortak Mekanizma tesis edeceklerdir. Daimi Ortak Mekanizma diğer ülkelerin katılımına açık olacaktır.

10. Türkiye, NATO’nun Açık Kapı politikasına uzun zamandır devam eden desteğini teyit eder ve Madrid Zirvesi’nde Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmak üzere davet edilmelerine desteğini ifade eder.

Bir Cevap Yazın