Savaş Çıkar ve Türkiye’ye Nükleer Bomba Atılırsa Ne Yapılmalı?

Yunanistan Türkiye’yi üstü kapalı bir şekilde tehdit ederek, “Avrupa’nın en büyük Nükleer gücü Fransa bizimle birlikte” dedi. Yani bu cümleden de anlayacağınız üzere Yunanistan Türkiye’yi Nükleer Savaş ile tehdit etti. Bir Yunan Generali ise İstanbul’daki köprüleri vurmakla tehdit etti. Gerçekten Türkiye’ye Nükleer Bomba atılırsa sivil halk bu konuda ne yapmalıdır? Elbette devlet yetkilileri ne yapmamız gerektiğini söyleyecektir fakat biz ne olur ne olmaz bize bazı ufak tefek tedbirleri alalım.

Bulunduğunuz bölgeye Nükleer bomba atılırsa kendinizi korumanız için ilk yapmanız gereken şey bombanın yaydığı ışığa kesinlikle bakmamalısınız. Yani bomba patlarken izlemeyin! Varsa eğer yer altı sığınaklarına gitmelisiniz. Yerin altından en az 1 ay boyunca çıkmamalısınız. Çünkü radyasyondan dolayı yeryüzü insan vücudunun dayanamayacağı seviyede olacaktır. Yeraltı sığınağınız yoksa buzdolabının içine saklanabilirsiniz. Buzdolapları sizi radyasyondan bir süre koruyacaktır. Şaka değil gerçek. Buzdolabı işe yarar. Yerin ne kadar altında olursanız o kadar iyidir. Bomba patlarken hemen iyot hapı için. Bomba patladıktan sonra bol sabunlu su ile yıkanın ve kıyafetlerinizi yüksek derecede sıcak su ve sabunla temizleyin. Ufak bir çanta hazırlayın ve çantanın içine radyo, el feneri, yara bandı, konserve, bir kaç bisküvi ve biraz su barındırın. Bu tip saldırılara karşı evinizde muhakkak gaz maskesi ve yedek filtreler bulundurun.

Bu devirde savaş çıkmaz demeyin. Tedbirinizi alın. Askeri uzmanlar televizyon programlarında sabahtan akşama kadar Rusya Ukrayna’ya saldıramaz diyordu Rus ordusu şimdi Ukrayna’da işgal edilmedik yer bırakmadı.

Bir Cevap Yazın